1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. 2016 Akdeniz Deniz Koruma...

2016 Akdeniz Deniz Koruma Alanları Forumu Etkinliğinde Gökçeada Örneği

Medpan kurumu, Akdeniz Deniz Koruma Alanları Ağı olarak merkezi Fransa’da bulunan ancak başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm Akdeniz çapında geniş bir ağı yöneten bir sivil çevre kurumudur. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) uzun yıllardan beri Medpan’a partnerdir. Medpan Deniz Koruma Alanlarının yerinde yönetimi ile ilgili rehberlik yapmakta ve çeşitli destekler vermektedir. Türkiye’de tam bir yönetim planı olan ve aktif şekilde yönetilen bir deniz koruma alanı bulunmaması üzücü bir gerçektir. TÜDAV geçtiğimiz yıl bu konuda insiyatif alarak Gökçeada Sualtı Deniz Park’ında bir proje başlatmıştır (http://gokceadasualtiparki.org/index.php?lang=tr-tr). Geniş Posidonia deniz çayırları ile birlikte makroalgal ve korallijen komüniteleri kapsayan sert deniz tabanı ile karakterize edilen Gökçeada Deniz Parkı, estetik ve ekolojik değerlerine ithafen TÜDAV’ın çabalarıyla 1999’da kuruldu. Park, yaz döneminde (Haziran-Eylül) güneşlenme, yüzme ve rekreasyonel balıkçılık aktiviteleri sebebiyle yılda yaklaşık 7000 turist ağırlamaktadır. 1999’dan bu yana TÜDAV tarafından gönüllü ve bağış destekli birçok koruma ve takip çalışması yürütülmüştür; bu yüzden bu aktiviteler bütçe ödeneklerine bağlı olarak devamlılığını sürdürememiştir. 2015 yaz döneminde ise TÜDAV, Fransız ortağı BiEAUdiversité ile birlikte (Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde) Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen yeni bir proje başlatmıştır. Projenin hedefleri, Parkın yerinde yönetiminin oluşturulması, eğitici materyaller üzerinden denizel biyoçeşitlilik ve çevresel koruma üzerine halkın bilinçlendirilmesi ve sualtı parkurunun yerleşimidir. Kalıcı bir tesis parka yerleştirildikten sonra bu alanda, ziyaretçiler karşılanmış ve eğitici materyaller sergilenmiştir. Sualtı parkuru, ziyaretçilerine bir eko-turizm aktivitesi sağlamasının yanı sıra onlara uzman rehberliği eşliğinde yöresel biyoçeşitliliği gözlemleme deneyimi yaşatmıştır. Park korucuları, bölgedeki aktiviteleri takip etmiş ve ziyaretçilerin koruma alanından sürdürülebilir şekilde faydalanabilmelerini sağlamak için onları yönlendirmişlerdir. Tüm faaliyetlerimiz tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, yukarıda özetlenen projenin olumlu çıktıları ile birlikte, karşılaşılan zorlukları ve edinilen tecrübeleri diğer AB ve Akdeniz ülkeleri ile paylaşmak ve onlarla fikir ve tecrübe alış verişi sağlamaktır.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content