1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. 22. Gezici Festival

22. Gezici Festival

Gezici Festival, sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunmak amacıyla 1995 yılında başlatılmıştır. Türkiye sinemasını dünyaya tanıtmak, dünya sinemasından örnekleri Türkiye’nin, sinema salonu dahi olmayan farklı kentlerindeki sinemaseverlerle buluşturmak, sinemacıları bir araya getirmek festivalin amaçlarından olmuştur. Festival son 21 yıl içinde Ankara, Artvin, Bakü (Azerbeycan), Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Drama (Yunanistan), Edremit, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Saraybosna (Bosna Hersek), Sinop, Tiflis (Gürcistan), Üsküp (Makedonya) ve Van kentlerinde gösterimlerini gerçekleştirdi.

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival, 22. kez, 25 Kasım – 6 Aralık 2016 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Festival her yıl olduğu gibi Ankara’dan yola çıkacak; 25 Kasım – 1 Aralık’ta başkentteki gösterimlerinin ardından, 2-4 Aralık tarihleri arasında Sinop’a konuk olacak. Gezici Festival yolculuğunu, 5 – 6 Aralık’ta Kastamonu’da tamamlayacak.

Festivalin klasikleşen bölümleri, Dünya Sineması, Türkiye 2016, Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri bölümlerinin yanı sıra bu yıla özel bölümleri ve konuklarıyla, atölye çalışmaları ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Dünyanın önemli festivallerine seçilmiş ve övgüyle karşılanmış pek çok filmin tüm kentlerdeki ilk gösterimleri Gezici Festival çerçevesinde yapılacak. Yılın öne çıkan yerli yapımları da film ekiplerinin katılımıyla Türkiye 2016 bölümü dahilinde festival seyircisinin karşısına çıkacak. Her yıl olduğu gibi Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri gösterimleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Festivalin bu yılki özel bölümlerinden biri “Barışa Giden Yollar”. Bölüm kapsamında bir film gösterimi ve bir söyleşi gerçekleştirilecek. James Demo’nun yönetmenliğini yaptığı ve bu yıl içerisinde pek çok uluslararası festivali dolaştıktan sonra Türkiye’de gösterilecek olan “Peacemaker / Arabulucu” belgeseli Barışa Giden Yollar bölümünde gösterilecek ve filmin kahramanı, barış müzakeresici Padraig O’Malley ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. Filmde de hayatının son beş yılı anlatılan; Kuzey İrlanda, Kosova, Nijerya gibi ülkelerde barış müzakerelerinde kendi barış modelini uygulamaya koyan arabulucu O’Malley Türkiye’deki duruma dair görüşlerini festival takipçileri ve Türkiye basını ile paylaşacak.

Padraig O’Malley hakkında detaylı bilgi için: https://en.wikipedia.org/wiki/Padraig_O%27Malley
Peacemaker / Arabulucu filmi hakkında detaylı bilgi için: http://www.peacemakermovie.com/

Skip to content