1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. 6. Pembe Hayat KuirFest...

6. Pembe Hayat KuirFest / Kültür ve Sinema Endüstrisinde Antikolonyalist/Antisömürgeci Kuir Trans Interseks Olmak

6. Pembe Hayat Kuir Fest, Avrupa ve Amerika’da antikolonyalist/antisömürgeci mücadele veren etnik ve sınıfsal olarak ‘beyaz olmayan’ kuir ,trans, intersekslerin kültür ve sinema endüstrisindeki konumlarını ve temsillerini İskoçya ve Danimarka-Pakistan merkezli iki festivalin seçkilerini ve festival koordinatör ve yönetmenlerini ağırlayacağı bir bölümde biraraya getirmeyi planlıyor.

Dünyanın en önemli QTIPOC ( Queer, Trans, Intersex People of Color / ‘Her Renkten’ Kuir Trans Interseksler) festivallerinden olan Glasgow merkezli Glitch ırkçılık ve cinsiyetçilikle mücadeleyi temel aldığı özel bir seçki hazırlayacak. Festivalin kurcusu Nosheen Khwaja ve Cloudberry MacLean film gösterimlerinin ardından festivali ve seçkide yer alan filmleri tanıtıp, Britanya’da QTIPOC festival yapmanın önemine ve neden bu festivale ihtiyaç duyulduğuna dair bir konuşma gerçekleştirecekler.

Nisan 2014’de Pakistani Danimarkalı insan hakları insiyatifi tarafından sosyo-kültürel diyaloğu artırmak amacıyla kurulan Aks Film, Art ve Diyalog Film Günleri ‘Made in Pakistan başlığı altında bir kısa film seçkisiyle festivale dahil olacak. Aks Film, Sanat ve Diyalog Festival’ini temsilen festival direktörü Saadat Munir Pakistan’da LGBTİ hareketi ve göçmen kuir siyaseti üzerine konuşacak. Festival hem Lahore da hem de Kopenhag da düzenleniyor.

Bu iki seçkinin ardından Avrupa’da bu alanda çalışan ve QTIPOC temsillerini arttırmaya ve kitlesine yönelik güçlendirme faaliyetleri yürütmeye çalışan bu iki oluşumun temsilcileri ve KuirFest ekibi katılacak. Panelde kültür ve sinema endüstrisinde hızla artan ve farklı coğrafyalar ve kimlik temsilleri neden hikayesi anlatılanları tatmin etmiyor? Kamera arkasında kim var? Yapımcılar ve dağıtımcılar seyirci ile hangi filmleri buluşturuyor? Temsil edilmeyen veya eksik temsil edilen grupların sanat ve sinema ile ilişkisini güçlendirmek için neler yapılabilir? gibi sorulara cevap aranacak.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content