1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Afet ve acil durumların...

Afet ve acil durumların yönetimi ne kadar kadın odaklı?

Mavi Kalem Derneği’nin #SivilDüşün desteğiyle gerçekleştirdiği “Afet ve Acil Durumlarda (AAD) Kadın” çalıştayının sonuç kitabı yayınlandı.

1999 Marmara depreminden sonra kurulan Mavi Kalem Derneği afet ve acil durumlarda insani yardım standartlarını kendine çalışma alanlarından biri olarak seçti. Aynı zamanda kadın ve çocuk temasını da öncelikli tematik alanlarından biri haline getirdi. Dernek, uzun yıllardır bir arada tartışmak istediği bu temaları, uzun süredir devam eden mülteci krizi ve takibinde ortaya çıkan insani yardım çalışmalarını göz önünde bulundurarak İstanbul’da masaya yatırdı.

Bu kapsamda 16-17 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleşen AAD-Kadın Çalıştayı’nda aşağıdaki başlıklar tartışıldı:

  • AAD’da kadın politikası, yardım çalışanlarının özellikleri ve öncelikleri,
  • AAD’da kadın sağlık hizmetlerinin temel sağlık hakları dikkate alınarak düzenlenmesi,
  • AAD’da kadın ve kız çocukların zorla evlendirilmeleri, çocuk yaşta evlilikler ve insan ticareti durumlarına karşı koyma
  • AAD’da kadınlara yönelik artan taciz, şiddet ve alınan/alınabilecek önlemler,
  • AAD’da kadınların toplumsal iş bölümünün neden olduğu zarar görebilirlikleri,
  • AAD’da kadınların ve kız çocuklarının zarar görebilirliği, toplumsal duyarlılığın arttırılması ve erkeklere yönelik çalışmalar.

Çalıştayın sonuç kitabına ulaşmak için tıklayınız: AAD Kadın Sonuç Kitabı

Sivil Düşün’ün AAD-Kadın Çalıştayı ile ilgili Mavi Kalem Derneği ile yaptığı röportaja buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content