1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Akdeniz Belediyesi Toplumsal Eşitlik...

Akdeniz Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi kuruluyor

Akdeniz Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Müdürlüğü, #SivilDüşün desteğiyle belediye bünyesinde “Toplumsal Eşitlik Birimi” açılması için ilk adımı attı. Ulusal çapta iyi örneklerin tartışıldığı istişare toplantısında, toplumsal eşitlik birimi uygulamalarıyla öne çıkan Nilüfer ve Şişli Belediyeleri’nden temsilciler de yer aldı. Toplantının ayrıntıları için Akdeniz Belediyesi’nin haberine göz atabilirsiniz:

Sivil Düşün AB Programı’nın desteklediği ‘Toplumsal Eşitlik Birimi’ için ilk adım atıldı.

Akdeniz Belediyesi yaşamı eşitliyor

Akdeniz Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Müdürlüğü, belediye bünyesinde Toplumsal Eşitlik Birimi kurulmasına ilişkin çalışmaları başlattı. Bu kapsamda hali hazırda Toplumsal Eşitlik Birimi kurmuş olan Nilüfer ve Şişli belediyelerinden yetkililer, yaptıkları çalışmalar hakkında Akdeniz Belediyesi personeline sunum yaptılar.

Demokratik, şeffaf, cins ve toplumsal eşitlikçi bir yerel yönetim yaklaşımı sergileyen Akdeniz Belediyesi, Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenen ‘Toplumsal Eşitlik Birimi’nin kurum bünyesinde kurulmasına yönelik çalışmalarını başlattı. Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında, daha önce bu birimi oluşturmuş bulunan Bursa Nilüfer Belediyesi ile İstanbul Şişli Belediyesinden gelen yetkililer, Akdeniz Belediyesi personeline bir eğitim sunumu gerçekleştirdiler. Akdeniz Kent Konseyi toplantı salonunda yapılan toplantıya, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, Meclis üyesi Ayşe Aydoğan ve belediye personeli katıldı.

“Eşitlikçi yasalar pratikte hayat bulmalı”

Toplantının açılışında söz alan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, deneyimlerini paylaşmaya gelen konuklara teşekkür etti. Akdeniz Kent Konseyinin aynı salonunda geçtiğimiz günlerde de ayrımcılık konulu bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Mutlu, “Bu eğitimleri alan personel arkadaşlarımızın bunlardan mutlak surette yararlandığını görüyoruz. Toplumsal Eşitlik Birimi kurulması konusunda bu öncü çalışma ile birlikte, eşitlik birimini daha iyi kavramak istiyoruz. Bizim çalışma arkadaşlarımızın bu konuya ilişkin ilgi ve istekleri üst düzeydedir. Ayrıca paradigmasal olarak bizim ne yapmak istediğimizi de biliyorlar. Eğitim ve teori işin yüzde 50’sidir. Diğer yüzde 50 ise uygulamadır. Burada öğrendiklerimizi evimizde ve sahada uygulamaya koymalıyız. Hükümetler toplum baskısı ile çeşitli eşitlikçi yasalar çıkarıyorlar. Ancak uygulama noktasında adeta çekingen, utangaç oluyor ya da işlerine geldiği gibi davranıyorlar. Bu yüzden çıkarılmış yasaların pratikte hayat bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Kentleşme Politikası ile eşitliği taahhüt ediyoruz”

Bursa Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Ali Sevilen de sunumunda, İçişleri Bakanlığınca 2010 yılında çıkarılan genelge sonrasında Toplumsal Eşitlik Birimini kuran ilk belediye olduklarını dile getirdi. Eşitlik Biriminin belediyenin politikasına katkı veren, çalışmaları denetleyen ve aynı zamanda halka dönük çalışmalar yapan bir birim olduğunu belirten Sevilen, “Birimimiz toplumda farkındalık sağlama, eşitlik bakış açısını tüm vatandaşlara yayma, şiddetin her türü ile mücadele etme ve hak temelli bir bakış açısıyla savunuculuk yapma amaçlarını taşıyor. Bu amaçla oluşturduğumuz ‘Kentleşme Politikası’ ile Nilüfer Belediyesi olarak bazı taahhütlerimiz bulunuyor. Bu çerçevede her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınların, engelli bireylerin ve diğer dezavantajlı grupların kenti eşit derecede kullanma ve yararlanma hakkına sahip olduğu, topluma tam ve etkin bir şekilde dâhil olmanın yanında kente dair karar süreçlerine eşit, kolay ve etkin bir şekilde katılımlarının sağlandığı bir Nilüfer taahhüt ediyoruz. Yine her türlü ayrımcılıktan uzak, kültürel, sosyal, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, etnik ve ekonomik farklılıkların gözetildiği ve bu farklardan kaynaklanabilecek eşitsizlikleri bertaraf edecek bir yönetim anlayışıyla hareket eden, hiçbir hemşerimizin kentsel yaşam kalitesinin zarar görmediği ve belediye hizmetlerine erişimde ayrıcalığa uğramadığı bir belediyecilik hizmeti sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Sivil toplumun baskısı olumlu yönde etkiliyor”

Toplumsal eşitliği gözeten belediyecilik serüvenlerinin, 2006 yılında Birleşmiş Milletlerin “Kadın Dostu Kentler” projesinden esinlenerek başlattıklarını söyleyen İstanbul Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Çelik Özdemir ise, 2015 Eylül ayında birimin kurulmasının hemen ardından, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’na imza attıklarını dile getirdi.

Şişli Belediyesi olarak çok güçlü bir sivil toplum ağıyla çalıştıklarını vurgulayan Özdemir, “Dolayısıyla sivil toplumun baskısıyla ulusal ve uluslar arası ölçekte kaynaklarını da yaratarak önemli çalışmalara imza atıyoruz. Toplumsal Eşitlik Birimimizin öncelikli görevleri arasında, Şişli ilçesi sakinlerinin 8 ana başlıkta (Kadın, Çocuk, Gençlik, LGBTİ, Yaşlı, Engelli, Mülteci ve Azınlıklar) demografik yapısını analiz edilmesi, Şişli ilçesi sınırlarında bulunan ve/veya işbirliği yapılan sivil toplum örgütleri ile iletişime geçerek ihtiyaç, öneri ve taleplerin tespit edilmesi yer alıyor.

Ayrıca belediyemizin ulusal ve uluslar arası ölçekte yerel yönetimlere yönelik olan sözleşmelerin tarafı olmak için girişimlerde bulunmak ve yukarıda belirtilen 8 ana başlıkta Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) ve Yerel Eşitlik Stratejik Planı (YESP) oluşturmak da yaptığımız çalışmaların temelini oluşturuyor” dedi.

Deprem ertesi toparlanma sürecinde hakları koruyup gözetmeye yönelik gayret özel desteği 30 Mart'ta açılıyor. Bilgi almak ve hazırlanmak için tıkla.

 

Skip to content