1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Anadolu Kültür’den Şehre BAK...

Anadolu Kültür’den Şehre BAK başvuruları devam ediyor

Anadolu Kültür, kentin hafızasını tutmak, kültürel haklar temelinde çalışma yürütmek amacıyla 18-28 yaş arası gençlerle gerçekleştirdiği ‘Şehre BAK’ çalışmasını yeniden başlatıyor. Çağrının son başvuru tarihi 30 Aralık 2016. Yayınlanan çağrı metnini aşağıda bulabilirsiniz.

“Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK bir eğitim, üretim ve paylaşım programı.
Program, Antep, Bursa, Diyarbakır ve İzmir’den yaratıcı potansiyelini açığa çıkartmak ve şehirlerinden hikayeler paylaşmak isteyen 18-28 yaşları arasında gençlere açık.”

“Yaşadığımız coğrafyalara ve dünyayı ilgilendiren güncel meselelere fotoğraf ve videoyla yeni bir bakış olanağı sağlayan BAK, gençleri birlikte yeni hikâyeler keşfetmeye ve üretmeye davet ediyor. Program, BAK Dersleri, BAK Platform ve Kolektif BAK olmak üzere üç aşamadan oluşuyor*.

*BAK Platform ve Kolektif BAK, sadece BAK Dersleri aşamasını tamamlayan adayların başvurusuna açık olacaktır.

Anadolu Kültür tarafından yürütülen BAK, Açık Toplum Vakfı ve Charles Stewart Mott Vakfı tarafından destekleniyor.

BAK Dersleri; Antep, Bursa, Diyarbakır ve İzmir’de ayrı ayrı düzenlenecek üç günlük bir eğitim programı. Toplumsal meseleleri farklı sanat alanlarıyla tartışmaya açarak birbiriyle ilişkili ele alan program, Ocak 2017 – Mart 2017 arasında gerçekleştirilecek. Programda görsel kültür ve medya aracılığıyla sosyal meselelerin nasıl ele alındığı tartışmaya açılacak. Güncel sanat, fotoğraf ve videoda farklı yaklaşımlara bakılarak, yaratıcı görsel hikâye anlatıcılığı yöntemleri paylaşılacak.

BAK Dersleri;
sanatla, özellikle fotoğraf ve video ile ilgili amatör ve profesyonel adaylara açıktır.
temel teknik fotoğraf ve sinema eğitimini içermez.
eğitim dili Türkçe’dir.
sonunda sertifika verilecektir.
herhangi bir ücret talep edilMEyecektir.
Program için başvurular kontenjanla sınırlı olup, ilk başvuran adaylara öncelik verilecektir.
Adaylar sadece başvurdukları şehirdeki eğitime katılacaktır.

BAK Dersleri’ne katılmış olmak, programın üretim aşamasını içeren Kolektif BAK’a başvurunun ÖNKOŞULUDUR.

Kolektif BAK; gençlerin bir araya gelerek fotoğraf ve video çalışmaları gerçekleştirecekleri ortak bir üretim süreci.*
BAK kapsamında gençlerin şehirleriyle ilgili hikâyeleri, belirli temalar çerçevesinde fikirden projeye taşıdığı ve ortak olarak ürettiği aşama.
Mart 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında farklı şehirlerde iki atölye çalışması gerçekleştirilecek ve bu çalışmaları, projelerin yapım ve yapım sonrası süreçleri ile sergilenmesi izleyecek.

Kolektif BAK programı, docİstanbul – Belgesel Araştırmaları Merkezi ve Geniş Açı Proje Ofisi işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Kolektif BAK süreci şöyle işleyecek:
Çağrı: Kolektif BAK’a katılım için, BAK Dersleri aşamasını tamamlayan katılımcılara çağrı yapılacak. Adaylardan bu aşamada, şehirlerindeki meselelere dair somut proje fikriyle başvurmaları beklenecek.
Fikir Geliştirme Atölyesi: Antep, Bursa, Diyarbakır ve İzmir’den 32 gencin katılımıyla 7 günlük bir atölye çalışması gerçekleştirilecek. Proje fikirleriyle atölyeye katılan gençler video, fotoğraf ve güncel sanat alanlarından danışmanlarıyla gruplar halinde çalışacaklar.**
Ortak Üretim Atölyesi: Fikirlerini proje aşamasına taşıyan 12 katılımcı 7 günlük üretim atölyesine katılmaya hak kazanacak ve üretimleri desteklenecek.***
Çekimler, Yapım Sonrası ve Sergi: 2017 yılının yaz aylarında gerçekleştirilecek çekim dönemini, sonbaharda gerçekleştirilecek yapım sonrası süreci ve sergi takip edecek.

*Katılımcıların ve eğitmenlerin atölyelere katılım, seyahat ve konaklama masrafları proje tarafından karşılanacaktır.
**Her şehirden 8 katılımcı belirlenecektir.
***Çekim dönemi masrafları proje tarafından karşılanacaktır. Projenin ekipman havuzundan çekimler için gerekli ekipmanlar sağlanacaktır. Katılım için ekipman sahibi olmak gerekMEmektedir.

BAK Platform, BAK Dersleri ve Kolektif BAK aşamalarına paralel olarak hayata geçirilecek. Platform, BAK Dersleri katılımcılarının şehirlerindeki sosyal meselelere dair belli bir tema, format ve yaklaşım çerçevesinde ürettiği görsel hikâyeleri içeren online bir paylaşım alanı.
Kolektif BAK üretimlerinin de sergileneceği Platform, 2017 boyunca belirli temalarda çağrılar açacak, BAK katılımcılarının fotoğraf ve video üretimleri platformda kendine yer bulacak.”

Detaylı bilgi ve sorularınız için bak@anadolukultur.org

Başvuru formu için tıklayınız.
Kılavuz için tıklayınız.

Skip to content