Anlamak ve iyileşmek için sanat

Anlamak ve iyileşmek için sanat

Bir yarayı bazen parmağımızla gösterir ve bu bir yara diye bağırırız. Bazen de, onun yara oluşunu doğrudan anlatmak yerine, başka duyguları harekete geçirerek kavratırız. Festival İstanbul Kültür ve Sanat Derneği, tam da böyle bir motivasyonla; kültür ve sanatın dolaylı anlatım olanaklarına inanarak yola çıkmış. Dernek, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilgilendiren yaralara, sanatın hem birleştiren hem iyileştiren gücü aracılığıyla işaret ediyor; o yaralara iyi gelecek çözüm önerilerine katkı sunmayı istiyor.

Derneğin başındaki isim Asu Sanem Kaya, günümüzde görsel içeriğin ne kadar önemli hale geldiğinin farkında. Böylece, kadınların sorunlarını nitelikli kısa filmlerle sunmak için Dernek adına Sivil Düşün desteklerine başvurmuş.

Destekle, Derneğin ilk girişimi olan Shenema Uluslararası İstanbul Kısa Film Platformu bir yarışma düzenledi. 2 Dakikada Çek Getir isimli yarışmada, salgın döneminde şiddete maruz kalan, ekonomik desteğe ihtiyaç duyan, çalışma koşullarında eşit haklara sahip olmayan kadınların durumlarına dikkat çeken videolar yarıştı. Fark Yaratan Kadınlar teması ile 48 saatte en fazla iki dakikalık videolarını sisteme yükleyen adaylar arasından, Yiğit Armutoğlu‘nun Kadın İşi videosu kazanan oldu. 

Senarist ve yönetmen Pınar Göktaş ile yapımcı-görüntü yönetmeni Selin Özdemir‘in Shenema’nın ödüllü filmlerinden Bayrak isimli kısa film projesi, yine Sivil Düşün desteğiyle hayata geçti. Film, İstanbul’un muhafazakar bir semtinde yalnız yaşayan Eylem’in bir yanlış anlaşılma sonucu başına gelenleri kara komediye göz kırparak ve gerçek bir hikayeden yola çıkarak anlatıyor.

Skip to content