1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri...

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri İzmir’de devam ediyor

Her yıl 16-22 Eylül döneminde gerçekleşen Avrupa Hareketlilik Haftası bu yıl Türkiye’deki etkinliklerle de kutlanıyor. Yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri; sürdürülebilir, çevreye duyarlı ulaşım yöntemlerini ve kent içi ulaşımda hareketliliği tartışıyor.

Bugün “22 Eylül- Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü’. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli STÖ’lerin işbirliğiyle 22 Eylül günü İzmir Otomobilsiz Kent Günü ilan edildi. Gün kapsamında kentin işlek yollarından Plevne Bulvarı 1 günlüğüne trafiğe kapatıldı.

Etkinliğe destek veren Sokak Bizim Derneği, İzmir Bisiklet Derneği (İBD), Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Farkında mısınız İklim Değişiyor Derneği, Tüm Engelliler Federasyonu (TEF), Küresel Eylem Grubu (KEG), CAT Bisiklet Kulübü Derneği, İzmir Veteriner Hekimler Odası, İzmir Çevre, Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İZÇEV) gibi örgütler, İzmir’de sürdürülebilir kent ulaşımı için bir araya geldi.

Hareketlilik Haftası katılımcılarının mesajı ortak: “Sağlıklı bir yaşam, sürdürülebilir bir çevre ve yaşanılabilir bir İzmir için; 22 Eylül İzmir Otomobilsiz Kent Günü’nde, toplu taşıma kullanın, yürüyün, bisiklete binin!”

Bugün 23.00’a kadar devam edecek etkinliğin ayrıntılarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.[vc_single_image image=”10083″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]Ayrıca, Avrupa Hareketlilik Haftası- #MobilityWeek kapsamında İzmir’de benzer etkinlikler 25 Eylül Pazar gününe kadar devam edecek. Organizasyona katılmak isteyenler, buraya tıklayarak etkinlik programına ulaşabilir. Sürecek etkinliklerden bazıları şöyle:

– 23 Eylül 2016 Cuma- Saat 19.00’da 1.Kordon’da açık havada yapılacak “Bisikletler Arabalara Karşı” film gösterimi,

– 24 Eylül 2016 Cumartesi– Tarihi Havagazı Fabrikası’nda saat 11.00’de yazar Aydan Çelik ile söyleşi,

25 Eylül 2016 Pazar- Birçok şehirde eş zamanlı gerçekleştirilecek, Sema Gür tarafından organize edilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”.

Peki, etkinliklerin düzenlenme amacı olan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda tartışılacak konular, hareketliliğin insan hakları ve çevre duyarlılığı ile bağlantıları neler?

Sorunun cevabı da yine bu haftayı düzenleyenlerden geliyor. Hareketlilikle nasıl temiz çevre, sürdürülebilir ulaşım, güçlü ekonomi ve sağlıklı bireyleri destekleyebiliriz?

Öğrenmek ve üzerine düşünmek için Otomobilsiz İzmir’in ortaya çıkış amaçlarına göz atabilirsiniz: http://www.otomobilsizkentizmir.org/tr/Sayfalar/2[vc_video link=”https://youtu.be/P_4xf37d7eQ”]Foto: @EUDelegationTur

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content