1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Avrupa Komisyonu 2014 Türkiye...

Avrupa Komisyonu 2014 Türkiye İlerleme Raporu Yayınlandı

Avrupa Komisyonu, bugün kabul ettiği bir dizi raporda diğer ülkelerin yanında Türkiye tarafından geride kalan bir yıl içinde kaydedilen gelişmeleri değerlendirmektedir. 2014 Türkiye İlerleme Raporu, son 12 ay içinde Türkiye tarafından atılan bir dizi önemli adımı vurgulamaktadır. Bunlar arasında demokratikleşme paketinin uygulanmasına yönelik kanunun ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlallerinin önlenmesine yönelik Eylem Planının kabulü; AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanarak yürürlüğe girmesi ve eş zamanlı olarak vize diyalogunun başlatılması ile Kürt meselesinin çözümüne yönelik sürecin devam etmesi gibi hususlar yer alıyor. Rapor aynı zamanda bir dizi endişenin de altını çiziyor. Yargının bağımsızlığını, etkinliğini ve tarafsızlığını göz ardı eden yasaların çıkarılması, çok sayıda hakim ve savcının görev yerlerinin değiştirilmesi ve görevden alınması, ve hatta çok sayıda polisin tutuklanması ve sosyal medya yasakları bu endişelerin kaynağını oluşturuyor. Türk demokrasisiyle ilgili temel konularda bile acele ile ve paydaşlarla yeterince istişarede bulunmadan yasa yapma ve karar alma eğilimi de bir endişe kaynağıdır. Tüm bunlar, hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler alanında yapılacak reformların Avrupa standartlarına uygun olmasını sağlamak amacıyla hem ülke içerisinde hem de AB ile daha etkili bir diyalog içerisinde olmak gerektiğini ortaya koymaktadır. Basın duyurusuna buradan İlerleme Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content