1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. BIFED ekoloji filmleriyle seyirci...

BIFED ekoloji filmleriyle seyirci karşısına çıkıyor

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED), 12-16 Ekim 2016 tarihlerinde seyirciyle buluşuyor. Bu yıl 3. kez düzenlenecek festivalde yarışacak filmler ve festival programı belli oldu. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Festivalde yarışacak filmleri görmek için tıklayınız.

BİFED 2016 ekibinin festival için hazırladığı duyuru aşağıdadır:

“Doğa bize bir süredir öykünün bitmekte olduğunun ciddi işaretlerini gönderiyor ve biz büyük bir gayretle süreci hızlandırıyoruz. Adı gelişmiş olan ülkeler bu delirium sürecinde en başı çekiyor. Önümüzdeki yirmi yıl için dünya genelinde planlanan ellibin baraj, olağanüstü önemli ekosistemlerde yapılan adı madencilik olan dev doğa kirletme faaliyetleri (Artvin, Bergama, İzmir Efemçukuru…) Bu adı madencilik olan faaliyetlerin sonucunda çıkan ve milyonlarca sivil kadın erkek ve çocuğun öldürüldüğü, bir çoğunun da tecavüz edildikten sonra öldürüldüğü korkunç ve bitimsiz savaşlar (Kongo, Nijerya, Ortadoğu). Kanada’nın Alberta Eyaleti’ndeki petrol çamuru üretimi, Hollanda’nın başı çektiği hibrit tohum endüstrisi, nükleer silahlanma. Büyük şirketlerin yerel halkların besin gereksinimlerini sağladıkları alanları da her anlamda gasp etmeye ve kötüye kullanmaları… (Kamboçya’da yerel halkın tarım alanlarında şeker üretimini, Kenya’da halkın kendi besinlerini ürettiği alanlarda AB için gerekli hayvan yemi üretimini zorlayan anlaşmalar)

Reklamlar hep aynı cümlelerle özellikle çocuğun ama aslında bireyin ve tüm toplumun şekillenmesinde, belleğin; kültürel ve toplumsal belleğin oluşumunda, tarihin ve ahlakın yeniden yazılımında önemli bir rol oynuyor. Büyük olanı, güzel olanı, başarılı olanı daha da cilalıyor, daha da parlatıyor, daha da büyütüyor. Çok basit olarak şunu söylüyor reklamlar: Ne istiyorsan al, tüket, kişisel hazların dışında hiç bir şey önemli değildir. Almak istediğin şeyi almak için her yolu kullanabilirsin. Kullanmazsan bu aptallıktır. Kullanmazsan aptalsın.


Barışamıyoruz. Barışamadığımız gibi, aksine şiddetin ve sömürünün arttığına dair çok somut veriler var. Tüm bunlardan, tüm bu adaletsizlik ve eşitsizlikten, tamamen semirmeye ve büyümeye terkedilmiş azgın bir tüketim kültüründen yeni bakışlar, alternatif yaşam biçimleri alternatif enerjiler bularak ve geliştirerek kurtulabiliriz.

Mağdurun sesi gittikçe daha kısılıyor, hiç duyulmaz oluyor, haklar sürekli ihlal ediliyor ve bu neredeyse normal bir durum haline geliyor. Örgütlenmenin önünde, anadillerin önünde, cinsel seçimlerin önünde, çalışanın haklarının önünde ciddi engeller var. Ve bütün bu eşitsizliği kanıksamaya başlayan bir toplum var. “dayanışma”, “paylaşma”, “örgütlenme” kelimeleri unutuldu. BIFED’i bu unutulan kelimelerle oluşturulmuş empati, paylaşma, dayanışma öykülerini size ulaştırmak için yapıyoruz.

BIFED ekolojik denge ve çeşitliliğin, ötekinin haklarına duyulan içten saygının, barış ve uygarlığın temel koşulu olduğunu kabul eder. Bu festivali bunu için yapıyoruz. BIFED yerel olanı küçük olanı yavaş olanı; yani hakiki olanı önemsiyor.”

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content