1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Bizbizze kadın istihdamı konusunda...

Bizbizze kadın istihdamı konusunda çalışmalarına devam ediyor

Bizbizze Kadınlar için Fikir ve Destek Ünitesi Projesi, aktif iş hayatı içinde yer almak isteyen kadınları tek bir merkezden yönlendirebilecek ve işlerini kolaylaştırabilecek bir oluşum olarak tasarlandı. Proje, İstanbul’da yaşayan, lise ve üniversite mezunu, 18 yaş üstü, iş ve sosyal hayat içinde aktif yer almak isteyen 300 kadının, bir yılın sonunda girişimci ya da çalışan olarak istihdama, bununla birlikte gönüllü olarak STÖ ve sosyal sorumluluk projelerine katılmasında etkili olmayı amaçlıyor. Bizbizze tarafından yayınlanan son haber aşağıda bulabilirsiniz.
“Kadınların Bizbizze yolculuğu
 “Batı’da iş kurmak isteyen kadınların yardım aldığı merkezler vardı, ben de bu merkezlerden faydalandım, bu yüzden bir benzerini Türkiye’de kurmak istedim.” İş kurmak, iş bulmak ya da STK’lerde gönüllü olarak çalışmak isteyen kadınlara hizmet veren Bizbizze’nin yolculuğu Bedriye Hülya’nın bu düşünceleriyle başlıyor. Ancak Bizbizze Kadınlar için Fikir ve Destek Ünitesi’ni benzerlerinden ayıran önemli bir özeliği var. JP Morgan ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen Bizbizze projesinin Kurucusu ve Yürütücüsü Bedriye Hülya, bu farkı şöyle anlatıyor: “Biz kadınlara ne yapmaları gerektiğini söylemiyoruz. Birlikte bir takım enstrümanlarla neye doğru yol almasının kendisi için iyi olacağını bulmak üzere kazı yapıyoruz.” Bedriye Hülya’nın bütün kadınlara mesajı da şu: “Bir erkeğin aklının erdiği her şeye bizim de aklımız erer. Farklı bir türden bir şeyler söylerlerse sakın inanmayın. Yolunuza devam…”
Bizbizze projesi çerçevesinde sene başından bu yana alanında uzman gönüllülerce verilen eğitim, koçluk, mentorluk, hukuki ve finans danışmanlığı hizmetlerinden 300’den fazla kadın yararlandı ve yararlanmaya devam ediyor. Bu süreçte işini kuran, kurduğu işi büyüten bazı Bizbizze’cilerin öyküsünü sizlerle paylaşıyoruz:
 
İki Bizbizze’ci buluştu
Mine İzmirli – Irmak Kara: BM’de 2015 yılında sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin imzalanmasının ve Kalkınma Bakanlığı’nın da bunu gündemine almasının ardından, Türkiye için sosyal ve çevresel etkilerin önemli hale geldiğini söyleyen Mine İzmirli, Bizbizze sürecinde kurduğu Maya Sustainable Development Agency (Maya Sürdürülebilir Kalkınma Ajansı) aracılığıyla şirketlere ve yerel yönetimlere bu konuda danışmanlık yapmaya başladı. Mine İzmirli’nin çevre konusunda çalışmak isteyen Irmak Kara ile Bizbizze etkinliklerinde tanışmasıyla, Irmak Kara da Maya’ya dahil oldu. Şirket şu anda Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi’nde faaliyetlerini yürütüyor.
Anne-kız kırkyama
‘Aile yeteneği fışkırdı’
Özlem Kıldır Sermetöz: Annesi Serpil Kıldır’ın, babasının işi nedeniyle bulunduğu ABD’de bir kadın kubülünde patchwork öğrenip, Türkiye’de de bu işi önce eşe dosta hobi olarak yapmaya başladığını anlatan Özlem Kıldır, bir noktada kurumsal finansçı olarak çalışmayı bırakıp annesine katılmış. “Ben de resim ve kumaş yapıyordum, aile yeteneği fışkırdı bizden” diyen Özlem Kıldır, bu işi ticari olarak yapmaya karar verince Bizbizze’ye katıldığını, Bizbizze’den aldığı motivasyonla 4 yıl için planladıkları gelişimi bir yılda kaydettiklerini belirtiyor. Bundle of Colors markasıyla kayıtlı işler tamamen el emeği. Özlem Kıldır, Bizbizze sayesinde cesur adımlar atmasının dışında, katılımcıların desteğinin de başarısında çok büyük rol oynadığını söylüyor.
 
‘Diziler sağolsun kına sektörü patladı’
H. Kübra Toprak: Grafik tasarımı eğitimi görürken bir yandan babasının Mercan’daki bindallı ve kına malzemeleri dükkanında çalışmaya başlayan Kübra Toprak, şimdi tasarım becerilerini kullanarak kişiye özel söz, nişan, kına ve düğün malzemeleri tasarlıyor. Kübra Toprak, bu sektörde dizilerin satışları arttırdığını belirtirken, evlenecek çiftlere de “Her şey mükemmel olsun diye ağzınızın tadınızı kaçırmayın” diye seslenmeyi ihmal etmiyor.
Aslı Gözde Ak: Şu anda “severek yaptığı”, istediği insan kaynaklarında çalışıyor. İş arama sürecine büyük katkısı olan Bizbizze’ye en çok da “pes etmemeyi öğrettiği” için teşekkür ediyor.
Yasemin Çakıl Çankaya: Bizbizze sürecinde sosyal medya yönetimi ve web tasarımı hizmeti veren Çakıl Design Reklam Tasarım ajansını açtı.”
Skip to content