1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Bomovu ‘Güney Kafkasya sınırlarında...

Bomovu ‘Güney Kafkasya sınırlarında barışa oyna’ el kitabını yayınladı

Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı- Bomovu, #SivilDüşün desteğiyle, Şubat 2016’dan bu yana üzerine çalıştığı Türkiye’nin Kuzey Doğu sınırlarında Barışa Oyna programının el kitabını erişime açtı.

Barışa Oyna, BoMoVu ekibi tarafından çocuklarla çalışmak üzere geliştirilen beden hareketi odaklı bir oyun programı. Spor yoluyla barışma yaklaşımı temel alınarak oluşturulan bu program ile, beden hareketinin getirdiği diyalog gücü geleneksel çocuk oyunları vasıtasıyla Türkiye’nin sınır illerinden olan Kars ve Ardahan’da yaşayan çocuklarla paylaşıldı. Bu illerde 127 çocuğa ulaşarak geliştirilen program, Avrupa Birliği programı olan Sivil Düşün desteğiyle gerçekleştirildi.

 

Bu eğitim programının öncelikli amacı, oyunların bünyesinde barındırdığı özgürlük alanından faydalanarak çocukların sınır ötesi algısını iyileştirmek. Bunu yaparken, kültürel mirasın önemli bir parçası olan geleneksel çocuk oyunları araç ediniliyor. Sporun bünyesinde barındırdığı hoşgörü, kapsayıcılık, eşit haklar, erdem, haz, mutluluk, sevgi ve saygı gibi değerleri oyunlar aracılığıyla ön plana taşıyarak, çocukların çevreleriyle kurdukları ilişkide sosyal içermeyi temel alan barışçıl bir ortamın gelişimine katkıda bulunuluyor.

Eğitim programının ayrıntılarını ve çıktılarını anlatan el kitabına ulaşmak için tıklayınız:

[vc_icon icon_fontawesome=”fa fa-file-pdf-o” color=”orange” size=”lg” css_animation=”left-to-right” link=”url:http%3A%2F%2Fsivildusun.net%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2FBarisa-Oyna_El-kitabi_06_web.pdf|title:Bar%C4%B1%C5%9Fa%20Oyna|”]El kitabı, çocukların oyun ile olan ilişkisi ve oyunla deneyimlemenin önemi anlatılarak başlıyor. Ardından barış temasının geleneksel oyunlar aracılığıyla nasıl anlaşılabileceği özetleniyor.

Sınırda Barışa Oyna çalışmasının özetlenmesiyle devam eden kitapçıkta, Kars ve Ardahan’da düzenlenen oyunların tasarımı, oynama şekli ve çözümlemeleri yer alıyor. Son olarak, oyun hakkında pratik bilgilerin verildiği kitapçık sayesinde, benzer etkinlikleri düzenlemek isteyen aktivistlere yol gösteriliyor.Bomovu Nedir?

BoMoVu – Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı (Network of Sport and BodyMovement for Vulnerable Groups), sporcu, dansçı ve performans sanatçılarının uzmanlıklarını sosyal faydaya dönüştürmelerini sağlamak için oluşturulmuş olan bir dernektir.

Skip to content