1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Çadırda Yaşayan Romanların Ekonomik...

Çadırda Yaşayan Romanların Ekonomik ve Sosyal Hakları

İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya ve Afyon illerinde her tür ekonomik ve sosyal haktan mahrumiyet anlamında ülkenin ve söz konusu kentlerin diğer kesimlerindeki Roman olan/olmayan yurttaşlara kıyasla en kritik aşamada olan kimi Roman toplulukların durumuyla ilgili alan ziyaretleri yapmak bu çalışmanın temel etkinliği olacaktır.

Bu kapsamda, söz konusu kesimlerin anayasal güvence altındaki temel ekonomik ve sosyal haklarından mahrumiyetlerini sorun ve talep analizleri ile yerinde gözleyip özellikle barınma hakkından yoksun biçimde, son derece sağlıksız koşullarda yaşayan Romanlarla ilgili güncel veri ve bilgileri derleyip sonrasında kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve politika yapıcıların süreçlerine Romanların ekonomik sosyal hakları perspektifinden katkı yapmak üzere bu çalışmalar rapor haline getirecektir.

Bu raporlama çalışması yerelde ilgili kentlerin söz konusu ilçe/mahallelerindeki belediyeler, kaymakamlıklar, sosyal dayanışma ve yardımlaşma fonu ve ilgili bakanlık müdürlükleri gibi kurumlara, ulusal ölçekte ilgili bakanlıklara, birliklere, diğer hizmet sağlayıcılara ve temel fon sağlayıcı sivil taraflara iletilecektir. Çalışmanın sonunda İzmir’deki hedef mahallede raporlama kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content