1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Cinsel şiddet nasıl haberleştirilmeli,...

Cinsel şiddet nasıl haberleştirilmeli, nelerden kaçınmalı?

Femifesto ve ortaklarının kaleme alığı “Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Yayıncılık” broşürü, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği tarafından #SivilDüşün desteğiyle Türkçe’ye çevrildi.

Medyada sıkça kullanılan hatalı haber dili örneklerinin ve çeşitli haberleştirme önerilerinin bulunduğu broşür, cinsel şiddetle ilgili haberlerin nasıl yapılması gerektiğini madde madde ortaya koyuyor.

Broşürün girişinde açıkça belirtildiği gibi, cinsel şiddet alanında yayıncılık; “… özel bir etik duyarlılık, görüşme becerisi, hayatta kalan ve fail hakkında bilginin yanı sıra hukuk ve psikoloji bilgisi gerektiriyor”.

28 sayfalık broşürün tam metnine aşağıdaki imgeye tıklayarak ulaşabilirsiniz:[vc_icon icon_fontawesome=”fa fa-file-pdf-o” color=”juicy_pink” background_style=”rounded” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Fsivildusun.net%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F08%2FMedya-brosur-OUTPUT2.pdf|title:Cinsel%20%C5%9Eiddet%20Alan%C4%B1nda%20Hak%20Temelli%20Yay%C4%B1nc%C4%B1l%C4%B1k|target:%20_blank”][/vc_column][/vc_row][/vc_column][/vc_row]

Skip to content