1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Co-Opinion 2. Yıllık Gençlik...

Co-Opinion 2. Yıllık Gençlik Zirvesi – Co-Opinion 2nd Annual Youth Summit

Co-Opinion ağının ilk etkinliği olarak, 26-28 Haziran tarihleri arasında Koç Üniversitesinde Danışma Atölyesi düzenlendi. Bu atölyeye kadar, benzer konularda çalışan partner kurumlar bir araya geldi ve Çalışma Grupları oluşturuldu. Örneğin, genç istihdam konusunu önceleyen kurumlar / temsilciler, Co-Opinion Akademik Ekibinden ilgili kişilerin önderliğinde, Genç İstihdam Çalışma Grubu’nu oluşturdu. Danışma Atölyesi sırasında Çalışma Grupları, nasıl işleyeceklerine ve çalışmalarının kapsamına dair birer sunum yaptı. Oluşan Çalışma Grupları, aynı zamanda Ekim ayında düzenlenen Yıllık Gençlik Zirvesinde tartışılacak konuları / panelleri xşekillendirdi.
2-4 Ekim tarihleri arasında Co-Opinion 1. Gençlik Zirvesi, Rektör Prof. Gülay Barbarosoğlu’nun ev sahipliğinde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlendi. Bu zirveye yalnızca Co-Opinion ağının etkin ve partnerlere sahip olduğu Türkiye, Mısır, Tunus, Lübnan, Fas veya Irak’tan değil değil, dünyanın çeşitli bölgelerinden gençler katıldı. Bu amaçla Avrupa Birliği’nden ve Latin Amerika bölgesinden katılımcılar özellikle davet edildi ve 70’I aşkın ülkeden 500’den fazla başvuru alındı. Zirvenin kapsamının yalnızca 6 ülke ile sınırlı olmamasının nedeni, gençlerin sorunlarının yalnızca bu 6 ülke ile sınırlı olmamasıydı ve bu konunun bir çok farklı ülkeden gençlerin ortak ve ciddi bir sonucu oluşuydu. Bu zirvede yalnızca paneller ve konferanslarla değil, gençlik için gençlerin de fikirlerinin dinleneceği dört konuda atölyeler düzenlendi bu atölyelerin konuları radikalleşme, genç işsizlik, genç katılım ve genç girişimcilik olarak belirlendi ve sonuç olarak katılımcı gençlerin bu konulardaki savunuculuk kapasiteleri arttı.
2015 yılında gerçekleşen Y-20’nin ana konusu olan genç işsizlik, 2016 yılında gerçekleşecek olan Co-Opinion 2. Yıllık Gençlik zirvesinin de ana konusu olarak belirlendi. Bunun etrafında atölyeler düzenlenecek ve eğitim ve istihdam politikaları ve beceri uyumsuzluğu; girişimcilik ve genç işsizlik gibi konular üzerine uzmanlar tarafından paneller yapılacak ve gençlerin katılacağı atölyeler düzenlenecek. Konu geniş bir biçimde katılımcılar tarafından tartışılacak. Yine bu amaçla bahsi geçen sorunların yoğun olarak yaşandığı bölgelere öncelik verilerek farklı ülkelerden katılımcılar davet edilecek.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content