1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Çocuk Hakları Seksek Oyunu...

Çocuk Hakları Seksek Oyunu yeniden Karadeniz’de

2014 yılından bu yana devam eden Çocuk Hakları Seksek Oyunu çalışması, #SivilDüşün desteğiyle Karadeniz’de önceden ulaşamadığı illere gidiyor. Oyunun yaygınlaştırılması için eğitmen eğitimleri düzenleniyor. Genç Gönüllüler Derneği‘nin düzenleyeceği eğitimler için açık çağrısı aşağıdadır:”İstanbul’da faaliyet gösteren Genç Gönüllüler Derneği, 2004 yılından beri çocuk hakları, insan hakları, aktif vatandaşlık, yurttaşlık, gençlik çalışmaları engelli ve kadın gruplarına yönelik onlarca uluslararası bağlamda projeler gerçekleştirmiştir. Bu projelerle dernek; sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma süreçlerine gençleri dâhil ederek toplumun genelinde fırsat eşitliğinin oluşmasına katkıda bulunmayı kendisine hedef olarak belirlemiştir.

2014 yılından bu yana çeşitli hibe ve desteklerle devam eden Çocuk Hakları Seksek Oyunu çalışmamız Sivil Düşün AB Programı tarafından verilen destek çerçevesinde sürdürülmektedir.

2 yıl içerisinde 30’dan fazla şehirden öğretmenler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, aktivist ve gönüllülerin katılımıyla 10 binden fazla çocuğun eğlenerek haklarını öğrenmelerine katkıda bulunduk.

Genç Gönüllüler Derneği tarafından kurgulanan ve geliştirilen oyunun amacı, öğrencilerin fiziksel egzersiz gerçekleştirirken haklarını öğrenmelerine katkıda bulunmaktır. Ayrıca çocukların kişisel gelişimlerine, ekip ruhunun oluşmasına ve takım olarak hareket etmelerine katkıda bulunmaktır.

Bir diğer amacımız ise çocuk hakları sözleşmesinde yer alan 56 maddenin hem çocuklar hemde büyükler tarafından bilinirliğini kalıcı kılmak ve bu çalışmaları yerelde siz değerli STK, Kamu ve özel kuruluşlarla yürütme isteğimizdir. Derneğimiz İstanbul, Trabzon ve Adıyaman’da İl Milli Eğitimler ve valiliklerle protokolleri çerçevesinde bu 3 şehirde tam uygulama yetkisine sahiptir. Hedefimiz tüm Türkiye’de bu çalışmaların yaygınlaştırılmasını hak temelli yerel sivil toplum örgütleriyle ve kamu kuruluşlarıyla birlikte sağlamaktır.

Aralık 2016 – Mart 2017 tarihleri arasında aşağıdaki şehirlerde bulunan Karadeniz kentlerinde hak temelli çalışan STK’lar, yerel yönetimlere  yönelik 1 günlük çocuk hakları eğitimi verilecek ve oyun materyali ücretsiz olarak program kapsamında katılımcı kişinin bağlı bulunduğu kuruluşa hediye edilecektir.

Şartlar

Hak temelli çalışmalar yürüten STK, yerel yönetim, sendikalardan başvuru beklenmektedir.

Oyun materyalini alan kurum/kuruluş yetkilisi en az 70 çocuğa oyun materyali ile uygulama gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Katılımcı sertifikası ancak bu durum sağlandığı takdirde elektronik ortamda takdim edilecektir. Bu durum, fotoğraf, imza listesi ve kısa videolarla belgelenmelidir.

Şart olmamakla birlikte programa kurum/kuruluş olarak evsahipliği yapmanız mümkündür.

Her şehirden en fazla 3 kuruluş alınabilecektir. Kuruluş dilediği kadar katılımcı gönderebilir. Ancak oyun materyali her kuruluşa en fazla 1 adet verilebilecektir.

 

Başvuru Belgesi

Herhangi bir başvuru metni bulunmamaktadır. Ancak aşağıdaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmalısınız.

Adı-Soyadı
Telefon Numrası
Katılımın Gerçekleştirileceği İl/İlçe
Bağlı bulunduğunuz kuruluşun Adı ve bu kurumdaki göreviniz
En az 70 çocuğa Nasıl Ulaşmayı Planlıyorsunuz?
Aldığınız eğitimi ve oyun materyalini nerelerde kullanmayı planlıyorsunuz?
Projeye verebileceğiniz diğer katkılar neler olabilir? (Zorunlu değildir).

Başvurularınızı gonullugenclik@gmail.com adresine 01 Aralık 2016 tarihine kadar göndermeniz beklenmektedir. Sorularınızı lütfen mail yoluyla derneğimize iletiniz. (Web sayfalarımız bakımda olduğundan dolayı sosyal medya üzerinden çalışmalarımızı takip edebilirsiniz.

Sonuçlar ne Zaman Açıklanır?

1 Aralık 2016 günü itibariyle değerlendirmeler başlayacaktır.  En geç 5 Aralık 2016 günü sonuçlar mail yoluyla katılımcılara bildirilecektir.

Program Nerede Gerçekleştirilecek?

Toplantı yerleri ve tarihleri katılımcılara Whatsapp, e-mail ve SMS yoluyla iletilecektir. Sorularınızı aşağıdaki telefon numarasına da iletebilirsiniz. Programlar kurum/kuruluşunuza ait mekanlarda da gerçekleştirilebilir. Böyle bir durum varsa lütfen belirtiniz.”

Daha önce gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin görseller

www.facebook.com/www.seksek.org
https://www.youtube.com/watch?v=Lzt-psYq1zM (Trabzon Uygulama Videosu)
https://www.youtube.com/watch?v=MHrLwlYydno (İstanbul Uygulama Videosu)
https://www.youtube.com/watch?v=MHrLwlYydno (Ordu Uygulama Videosu)

EYÜP COŞKUN
Genç Gönüllüler Derneği 0530 497 55 58
https://www.facebook.com/gencgonullulerdernegi

Skip to content