1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Daha Yeşil Bir Dünya...

Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu Akdeniz Ağını Genişletme ve Kapasite Arttırma Projesi

Beşinci Akdeniz Ormancılık Haftası (MFW5) Fas’ın Agadir Şehrinde 20-24 Mart2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu ekibi (5 kişi) tarafından Akdeniz Havzası ülkelerindeki ilgili STK’lar ile temaslar kurarak ağ geliştirme ve MFW5’de yan etkinlik yaparak Türkiye’nin görünürlüğünü arttırmak ve ilgili konularda kurumsal kapasiteyi arttırmak gayesiyle ilgili temaya uygun sunum yapma gayesiyle bu proje hazırlanmıştır.

Konunun Geçmişi ve Bilgisi;
Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı’nda (Ekim2015-UNCCD AnkaraCOP12) “Daha Yeşil Bir Dünya İçin Genç Gel” çağrısıyla Çölleşmeyle Mücadelede Gençlik İnisiyatifi toplantısı yaparak yer almıştır. Yan etkinlik, çalıştay raporu ve ikili görüşmeler neticesi ilgili kurum/üniversite/STK/platformlardan 143 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi tarafından hazırlanan Deglerasyon genel kurul salonunda okunarak yayımlanmış ve resmi kararlara yansımıştır. Daha sonra yaptığımız çalıştay ile de (Aralık 2015) Çölleşmeyle Mücadele ve İklim Değişikliği konularında gençlerin rolünü belirginleştirmek gayesiyle Gençlik Platformu olarak devam edilmesi kararlaştırılmıştır. Platform çölleşme ve iklim değişikliği konularında çalışmak üzere Resmi Olmayan Mutabakat Metniyle Kurulmuştur.
Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Platformu Türkiye’nin aktif olduğu BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi Taraflar Konferansı Dönem Başkanlığı ve Ankara Girişimi raporlarına da yansıyacak etkinlik ve projeler yürütmek niyetindedir. Diğer yandan iklim değişikliği konusunda da çalışarak İklim Değişikliği Taraflar Konferansını da takip ederek Türkiye’de yapılması muhtemel UNFCC-COP26 toplantısına kadar iklim değişikliği konusunda gençlik çalışmaları ve STK’ların kapasite artım çalışmalarını yapmak hedefindedir.

İklim Eylem Fuarında Daha Yeşil Bir Dünya İçin Genç Gel; Gençlik Forumu yapmış ve bundan sonraki eylem planını ortaya çıkarmıştır. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini, AnkaraCOP12 çıktılarını, Paris Anlaşmasını, İklim değişikliği Konferanslarını, Akdeniz Ormancılık Haftasını ve BM Gıda Tarım Örgütü- FAO çalışmalarını takip ederek konuları ve projeleri takip etmektedir. Üçüncü çalıştayda Platform Akdeniz Ağında genişlemek maksadıyla çalışmalar yürütmeyi benimsemiştir. Bu maksatla Beşinci Akdeniz Ormancılık Haftasının (www.5.medforestweek.org) resmi gündemi takip edilerek programın ana salonunda ve yan etkinlik salonunda birer program hazırlamıştır. Bu programda Gençlik Platformunu, çeşitli kurumlara (EFIMED, SilvaMED-FAO, AIFM, Plan Bleu, ARCMED, Akdeniz Model Orman Ağı) ve Akdeniz Üye ülkelerine tanıtılması öngörülmüştür. Katılımcı diğer STK’ları da Platforma davet ederek Akdeniz havzası ve ötesinde ağını genişletmek istemektedir.

Platform Genel Sekreterliği sunumları ve temaslarının yanında Platform Mentörü Mustafa Çetin’inde Beşinci Akdeniz Ormancılık Haftasının ana teması (Akdeniz Ormanları ve Peyzaj Restorasyonu) Akdeniz Ormanlarında Ağaçlandırmaların Dışsallıkları” konulu bir sunumu da vardır. Konu hakkında Akdeniz Ormancılık Haftası Sekretaryası, BM Gıda Tarım Örgütü- FAO ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı ilgili temas noktalarıyla irtibat kurulmuştur.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content