Dayanışmayı büyütmek için buluşmak

Dayanışmayı büyütmek için buluşmak

Dünya Kadın Yürüyüşü, yoksulluğa ve kadına yönelik şiddete karşı yürütülen farklı çabaları birleştiren, dünya çapında bir feminist eylem hareketi. Ekip, adalet, eşitlik, özgürlük, dayanışma ve barışı yaygınlaştırma hedefiyle, her beş yılda bir eylemler düzenliyor. Bu eylemlerde, yaşam ve doğa savunucusu kadınlar, kadın hakları savunucuları ile köprüler kuruyor; diğer kadınlarla dayanışma içinde birlikte ortak talepler geliştiriyor ve bu talepleri görünür kılarak toplumun desteğini alıyorlar.

Doğu Karadeniz kadınının doğa, emek ve yaşamla ilişkisi bu yıl, hareketin Türkiye Koordinasyonunun ilhamı oldu. Salgının derinleştirdiği sorunlara karşı alternatif çözümler öneren kitaplar Türkçe’ye çevrildi ve belgesel hazırlıklarına başlandı. Kitap ve belgesel, toprak hakkı, doğal kaynaklara erişim hakkı ve gıda egemenliğine dayalı bir çerçeve çiziyor.

Ulusötesi şirketlere karşı kampanya yürütenlerle Türkiye’de öne çıkan ekolojik mücadelelerden kadınlar bir webinarda bir araya geldi. Şirketleri denetleyecek bir sözleşme için dünya çapındaki bir kampanyaya hız verildi.

Ekip, tüm bu çalışmalar ve forum, atölye, e-miting gibi dijital etkinliklerin içeriklerinin farklı dilllere çevrilmesi ile Rize, Fındıklı’da yaşayan kadınların mücadelesini görünür kılan bir video çalışması için Sivil Düşün’den destek aldı. 

Videoyu izleyin
Skip to content