1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Denge ve Denetleme Çoğalıyor

Denge ve Denetleme Çoğalıyor

Denge ve Denetleme Ağı 9 ilde 285 farklı sivil toplum örgütünün dahil olduğu, demokrasi ve denge denetleme mekanizmalarının yerleştirilmesi için mücadele eden bir ağdır. Çalışmalarını hem karar vericiler, mecliste grubu bulunan tüm siyasi partiler ve onların merkez ve ilçe teşkilatlarını da dahil ederek yürütür. Denge ve denetleme ağının en büyük hedef kitlesi kendi üyelerinin tabanlarından başlayarak örgütlü ve örgütsüz vatandaşlardır. Vatandaşların denge ve denetleme kavramı ve mekanizmalarını bilmeleri ve talep etmeleri, karar vericilerin bu mekanizmaları hayata geçirmesinde en önemli ön koşuldur.
Denge ve denetleme ağı üyeleri denge ve denetleme konusunu vatandaşlara anlatmaya kendi üyelerinin tabanlarından başlıyor. 285 sivil toplum örgütünün üye tabanı oldukça geniş ancak ağların en temel sorunlarından biri temsilciler dışında o üye kurumların tabanlarının da süreçlere dahil edilmesi ve çalışmalardan haberdar olabilmeleridir. Bu nedenle ağ üyesi stk’ların tabanlarına ulaşmayı ve denge denetleme kavramını algılayabilecekleri bir model üzerinden kavramalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için ağın içinde 9 ilden 22 ağ üyesi temsilcisi eğitmen olarak belirlenecek. 22 Denge ve denetleme eğitmeni 3 günlük bir eğitim sonrasında öncelikle kendi tabanlarına ve kendi illerindeki ağ üyesi diğer stk’ların tabanlarına yarım günlük denge ve denetleme eğitimleri verecekler. Her eğitmenin mart 2017 sonuna dek kendi ilinde en az 4 denge denetleme eğitimi düzenleyerek 80 kişiyi bu çalışmaya dahil etmesi hedefleniyor. Bu çalışmayla 9 ilde toplamda 1760’dan fazla ağ üyesi STK’ların üyeleri denge ve denetleme eğitim çalışmasına dahil olmuş olacaklar. Bunu da yine 22 ağ üyesi eğitmen aracılığı ile yapacaklar. Ağ için katılımın artmasını ve ağın hedeflerinin üyelerin tabanları için de netleşmesini sağlamış olacaklar.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content