sıkça sorulan sorular

Sivil Düşün desteklerine başvurmanın şartları ve adımları açık, herkes kolayca uygulayabilir. Yine de aklınıza takılanlar olursa buradaki cevaplara göz atabilirsiniz.
Aklınıza takılan başka bir soru varsa lütfen bize Sivil Düşün Yardım Masası üzerinden ulaşın.

Hareketlilik ve ağ oluşturma Etkinlik organizasyonu Dijital/basılı materyaller Reklam ve ilan Dijitalleşme
Sivil Düşün desteklerine açık olduğu sürece başvurunuzu gönderebilirsiniz. Sivil Düşün destekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir veya yardım masası ile iletişime geçebilirsiniz. Sivil Düşün destekleri kapsamında tek seferde maksimum 5.000 Euro talep edilebilsiniz. Sizin çalışmanızın bütçesi ihtiyaca göre bu rakamın altında da olabilir.
Evet,Temel hak ve özgürlükleri geliştirmek için gönüllü olarak çalışan tüm bireyler aktivist olarak başvuru yapabilirler.·Hak odaklı çalışmalara gönüllü faaliyetlere zaman ve enerji ayıran·Hak odaklı bir çalışmaya liderlik için gönüllü olarak sorumluluk üstlenen·Hak odaklı yeni bir girişim veya platformun başlatılmasında gönüllü çaba sahibi olan bireyleri içerir ancak bunlarla da sınırlı değildir.
Evet, aktivistler de aynı sivil toplum örgütleri gibi tek seferde 5.000 Euro, bir dönemde ise toplamda 10.000 Euro destek talep edebiliyorlar.
Uluslararası sözleşmelerde tanımlanan temel hak ve özgürlükleri geliştirmek için çalışan tüm sivil toplum örgütleri ve aktivistler Sivil Düşün desteğine başvurabilir. Aktivistlerin başvurularında ek bir kriter bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için Başvuru Rehberi’nde yer alan “Kimler Başvurabilir?” bölümünü inceleyin.
Başvurucuların aynı anda ya da peşi sıra tek seferde 5.000 EUR, toplamda ise 10.000 EUR’u geçmeyecek şekilde birden fazla başvuru yapabilmeleri mümkündür. Fakat bir çalışmanın uygulama süresi 6 ayla sınırlıdır ve iki çalışmanın birbirini zamansal olarak kesmesi durumunda Uygunluk Kontrolü Uzmanları, çalışmaların zaman ve insan kaynağı anlamında yönetilebilir ve gerçekleştirilebilir olup olmadığını öğrenmek isteyebilirler.
Soruları yanıtlarken olabildiğince açık olun. Genel yanıtlardan kaçının. Ne yapmak istediğiniz, nasıl yapacağınız ve kimlerin faydalanacağı konusunda mümkün olduğunca net olun. Faaliyet planınızı kronolojik sırayla paylaşın. Uzman talebinde bulunuyorsanız, uzmandan beklentileriniz ve ön gördüğünüz gün sayısını paylaşın.
Desteklerin kapanış tarihine kadar yapılan tüm başvurular, Sivil Düşün’e geliş sırasıyla aynı kriterler doğrultusunda değerlendirilir. Sivil Düşün’ün genel ve diğer özel desteklerinden haberdar olmak için internet sitesinde ‘Duyurular’ kısmını ziyaret edebilir veya sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Evet, İngilizce, Kürtçe veya Arapça başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konuda Yardım Masası’ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.
Başvurularınızı, Sivil Düşün Bilgi Sistemi (MIS) aracılığyla kabul ediyoruz. İhtiyacınız olması durumunda, alternatif yollar için lütfen Sivil Düşün ekibi ile iletişime geçiniz.
Başvuru kuru baz alınır.
Uygunluk Kontrol sürecinde formunuzda herhangi bir değişiklik yapamazsınız.
Uygunluk kontrolü ve uygulama sürecinde Sivil Düşün Ekibi, yalnızca bu kişi ile iletişim kurmakla yükümlüdür. İletişim kişisi değişiklik talepleriniz ile ilgili lütfen Sivil Düşün Ekibi ile irtibata geçiniz.
Bilgilendirme Buluşmaları dahil Sivil Düşün’ün tüm faaliyetlerini Sivil Düşün web sitesinden (sivildusun.net) takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Sivil Düşün e-bültenine üye olabilir veya Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, ile YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Bilgilendirme Toplantıları, Sivil Düşün destekleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkese açıktır.
Evet, birden fazla başvuru gönderebilirsiniz. Desteklere başvuru yapacak herkes için maksimum talep edilebilecek destek limiti, 22 Nisan 2022 itibarıyla güncellendi. Yani, önceden destek almış olsanız da -daha önce aldıkları miktar ne olursa olsun- yeni başvurucular gibi, 2025’e kadar yapacağınız tüm başvurular için toplamda 10 bin €’ya kadar destek talep edebilirsiniz.
Hayır, bir başvuru hazırlarken yalnızca bir destek kategorisi seçebilirsiniz.
Sivil Düşün ekibi, tedarikçilerin ödemeleri için faturaları onaylar ve varsa çalışma çıktılarınızın görünürlük rehberine uygun şekilde üretildiğini kontrol eder. Sivil Düşün, bu onaylar alınmadan tedarikçilere ödeme yapmaz. Ancak sadece ekipman kiralama faaliyeti için %20 oranında bir ön ödeme yapılabilir.
Evet, çalışmanız kapsamında yapılan tüm uygun harcamalar damga verigisinden muaftır.
Çalışmanız Sivil Düşün desteği dışında eş finansman ya da sponsor desteği ile yürütülüyor olabilir ancak Sivil Düşün’den talep edilen destek ile herhangi bir başka AB programından alınan desteğin aynı olmaması gerekir. Daha detaylı bilgi almak için Yardım Masası’na başvurabilirsiniz.
Bütçeniz 5,000 Euro yu geçmemeli. Uzman desteği bu 5,000 Euro ya ek olarak verilmektedir. Bütçenizi sadece uygun harcama kalemlerine göre yaptığınızdan emin olunuz. Her bir harcama kalemi için bütçede belirtilen rakam piyasa rakamlarıyla uyumlu olmalıdır. Bütçeniz çalışmanızın kapsamı ve gereklilikleri ile uyumlu olmalıdır.
Avrupa Birliği – Türkiye Çerçeve Anlaşması gereği, yapılan tüm uygun harcamalar KDV’den muaftır. Tüm teklif, tedarik sözleşmesi ve faturaların KDV’siz olması gerekir. Ancak gelir vergisinden muaf değildir.
Çalışmanız ve faaliyetleriniz birbiriyle uyumlu olmalı ve hedefinize ulaşmanızı nasıl sağlayacağını açıklamalı. Çalışmanızı 6 ay içinde tamamlamanız gerekir. Planladığınız faaliyetlerin bu süre zarfında uygulanabilir ve tamamlanabilir olduğundan emin olun. Çalışmanızın mevcut sosyal ve siyasi koşullar altında uygulanabilir olduğundan emin olun.
Sivil Düşün genel destek çağrısının amacı, GELİŞTİR, DUYUR, GÜÇLEN ve ETKİLE kategorilerinde yer alan hedefler doğrultusunda sivil toplum örgütleri ve aktivistleri desteklemektir. Sivil Düşün’e başvuru olarak iletilmek üzere planlanan bir çalışma bir veya birden fazla destek kategorisine denk düşebilir. Bu durumda Başvuru Rehberi’nde yer alan 4 ana kategorinin alt hedeflerini gözden geçirebilir veya Yardım Masasına danışabilirsiniz.
Elbette fatura kesemeyen bir tedarikçi ile çalışabilirsiniz. Bu durumda yine standart tedarik sözleşmesi imzalanır ve hizmet gider pusulası ile faturalandırılır. Gider pusulası ile faturalandırmada hizmetin toplam ücreti üzerinden %20 stopaj kesintisi yapılır.
Üretilen tüm çıktıların Sivil Düşün Görünürlük Rehberi’ne uygun olmalıdır. Üretimi tamamlar tamamlamaz, Program Destek Uzmanınıza onay için iletebilirsiniz. Onay alınmadan paylaşılan çıktıların ödemesi, Sivil Düşün tarafından yapılmamaktadır. Bu süreç ile ilgili detaylı bilgiyi Uygulama Rehberi’nde bulabilirsiniz.
Evet başvurabilirsiniz.
Evet, yararlanabilirsiniz. Başvurunuzu geliştirmek amacıyla hazırlayacağınız uzman desteğini içeren başvurunuzu aynı diğer başvurularınızı gönderdiğiniz gibi Bilgi Sisteminden bizlere iletmeniz gerekir. Örnek uzman destek formunu yardimmasasi@sivildusun.eu adresine mail atarak talep edebilirsiniz.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanmış uygunluk kontrolü uzmanları ve/veya Sivil Düşün teknik destek ekibi, gerekli gördüğü taktirde başvuru sahibine sorular yöneltebilir. Uzmanların, başvurunuza ilişkin notları, geri bildirimleri ve iyileştirme için yönergeleri Sivil Düşün Bilgi Sisteminde yer alır. Başvurunuzun iyileştirilmesi gerekiyorsa Sivil Düşün ekibi, Uygunluk Kontrolü Uzmanlarının geri bildirimleri doğrultusunda size e-posta aracılığıyla Revizyon Talebi gönderir. Daha detaylı bilgi için Başvuru Rehberi’nde yer alan Başvuruların Uygunluk Kontrolü kısmını inceleyin.
Sivil Düşün, sosyal medya hesaplarından, internet sitesinden ve e-bülten üzerinden takvim ve içeriğe uygun olacak şekilde desteklenen çalışmaların içeriklerini paylaşır Sivil Düşün destekleri kapsamında gerçekleştirdiğiniz çalışmanızın çıktılarını sosyal medyada paylaşırken Sivil Düşün hesaplarını etiketlerseniz, Sivil Düşün hesaplarınızdan içeriğinizin Sivil Düşün hesaplarından da paylaşılır.
Çalışmanız onaylandıktan hemen sonra ya da çalışmanızda kayda değer bir aşama katetmiş olsanız dahi detaylı gerekçelendirmesini yapmanız durumunda çalışmanızı geri çekme seçeneğiniz bulunuyor. Yeterli gerekçe sunulmaması durumda, bir sonraki başvurunuz bu süreçten olumsuz etkilenebilir. Elbette, bu aşamada varsa tedarik sözleşmelerinin iptali, tamamlanan faaliyetlerin faturalandırılması ve çalışmanızı geri çekmemiz ve kapatabilmemiz için gerken çalışma raporunun doldurulması gibi faaliyetleri tamamlamanız gerekir.
Başvurucuların aynı anda ya da peşi sıra tek seferde 5.000 EUR, toplamda ise 10.000 EUR’u geçmeyecek şekilde birden fazla başvuru yapabilmeleri mümkündür. Fakat bir çalışmanın uygulama süresi 6 ayla sınırlıdır ve birden fazla çalışmanın birbirini zamansal olarak kesmesi durumunda Uygunluk Kontrolü Uzmanları, çalışmaların zaman ve insan kaynağı anlamında yönetilebilir ve gerçekleştirilebilir olup olmadığını öğrenmek isteyebilirler.
Evet uygundur. Faturalandırma süreci ile ilgili lütfen Uygulama Rehberi’ni inceleyin.
Uygulama aşaması boyunca başvurunuzu gönderdiğiniz tarihteki InforEuro kuru dikkate alınır. Bilgi Sistemi’nde de InforEuro kuruna göre hesaplanır.
Ekipmanların tedariğinin mümkün olması açısından ekipmanları kiralayacağınız tedarikçinin bulunduğunuz ve/veya çalışmayı gerçekleştireceğiniz şehirde olması tercih edilir.
Mayıs 2020 tarihinde Sivil Düşün Bilgi Sistemi tamamen yenilenmiştir. Bu sebeple eski başvurunuza ulaşabilmek için info@sivildusun.eu adresine eski kayıt bilgilerinizle birlikte bu talebinizi içeren bir mail atmanız gerekir.
Skip to content