1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Doğa için Sanat’ eserleri...

‘Doğa için Sanat’ eserleri The Natural Eye sergisinde

AB Sivil Toplum Diyaloğu Programı (CSD) tarafından desteklenen Doğa için Sanat projesi kapsamında ortaya çıkan eserler, 26 Ekim- 6 Kasım 2016 tarihleri arasında, bu yıl 53. kez düzenlenen “The Natural Eye” sergisi kapsamında Londra Mall Galleries’de sergileniyor.

Türkiye’den Doğa Koruma Merkezi(DKM) ve İngiltere’den Society of Wildlife Artists (SWLA) ortaklığında dünyada sadece Türkiye’nin güneybatı kesimlerinde doğal olarak bulunan Sığla Ormanlarına dikkat çekmek amacıyla yürütülen proje, sanatçıları doğa için bir araya getirdi.

Sergi detayları için DKM’nin hazırladığı bültene göz atabilirsiniz:

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde desteklenen “Doğa için Sanat” Projesi, Köyceğiz’in eşsiz Sığla ormanlarını Londra’ya taşıyor.

Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve İngiltere Yaban Hayatı Sanatçıları Derneği (Society of Wildlife Artists, SWLA) ortaklığı ile yürütülen proje için, 25 genç Türk sanatçı  İngiltere’den gelen  4 deneyimli doğa sanatçısı ile geçtiğimiz Haziran ayında Muğla Köyceğiz’de bir araya gelerek 5 gün süren bir çalışmayla 400’den fazla eser ortaya çıkardı.  Bu eserler arasından seçilenler, SWLA tarafından bu yıl 53. kez düzenlenen Geleneksel “Doğal Bakış /The Natural Eye” Sergisi dahilinde görülebilecek.

Bu iş için Londra’nın kalbinde yer alan Mall Galerileri’nin bir odası “çerçevelerden dışarı” temasıyla “Sığla Ormanlarında Sanat” koleksiyonuna ayrıldı.

Parçalanarak yok olma tehlikesi altında olan endemik Sığla ormanlarına dikkat çekmeyi hedefleyen bu koleksiyon, aynı zamanda doğaya ilgi duyan genç sanatçıların ilk defa atölyelerinden dışarı çıkarak doğayı tanımalarının hikayesini de anlatıyor.

26 Ekim – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacak gösterimde, izleyiciler Sığla ormanlarının kokusunu taşıyan eserleri hiç bir koruma olmaksızın, doğrudan ve bütün detaylarıyla inceleme şansına sahip olacak.

Böylece, dünyada sadece Türkiye’nin güney batı bölgelerinde bulunan Anadolu Sığla Ormanları’nı anlatan eserler Köyceğiz, Bodrum, Marmaris’ten sonra 26 Ekim – 6 Kasım 2016 Londra’nın ünlü Mall Galerilerinde de sergilenmiş olacak.

Projenin sergi maratonu, 11-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Ankara’da Galeri Çankaya’da yapılacak sergi ile son bulacak ve sonrasında koleksiyon kitaplaştırılarak doğa ve sanat severlerin ilgisine sunulacak.

Koleksiyonda eserleri bulunan sanatçılar:

Nilüfer Araç, Burcu&Sumru Arık Akyüz, Tuğçe Aytürk, Tora Benzeyen, Gonca Mine Çelik, Sedat Girgin, Gizem Güvendağ, Medine Irak, Gökçe İrten, Gülçin Karaca,Yağmur Koçak, Cevdet Mehmet Kösemen, Büşra Kuzu, Şura Seyhan, Merve Özcan, Ahmet Özdemir, Fatih Öztürk, Cem Parlar, Zeynep Sağır, Ebru Tatlısu, Leyla Temiz, Duygu Topçu, Mert Tugen, Selçuk Yılmaz, Gözde Yurdunmalı, Aybars Yücel

Nik Pollard, Greg Poole, Esther Tyson, Ben Woodhams

Bilgi için

Aydan Özkil, Doğa Koruma Merkezi / Proje Sorumlusu

E aydan.ozkil@dkm.org.tr, T +90 538 404 23 03, F www.facebook.com/dogaicinsanat

W https://dogaicinsanat.wordpress.com

DKM www.dkm.org.tr  SWLA www.swla.co.uk

 

Sergi detayları

Yer: MALL GALLERIES, The Mall, SW1 London, United Kingdom

Tarih: 26 Ekim – 6 Kasım 2016, 10.00-17.00 saatleri arasında (Son gün için 10.00-13.00)

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content