1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Eğitimde Görme Engelliler Derneği...

Eğitimde Görme Engelliler Derneği çalışma kampı düzenledi

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) tarafından Sivil Düşün desteğiyle düzenlenen örgüt için çalışma kampı 4-5 Şubat tarihlerinde Ankara’da düzenlendi. Dördüncü yaşını kutlayan dernek önümüzdeki iki yıllık çalışma programını oluşturdu. Dernek tarafından yayınlan sonuç bültenini aşağıda bulabilirsiniz.

“Kampın açılışında konuşan Dernek Başkanı Emre Taşgın; derneğin 28 Ocak tarihinde dördüncü yaşını kutladığını, dernek olmadan önceki platform dönemi de hesaba katıldığında yedi buçuk yıllık bir oluşuma sahip olduklarını belirtti. Derneğin birçok ilde üyelerinin bulunduğuna işaret eden Taşgın, bunun avantaj ve dezavantajlarını yaşadıklarını söyledi. Derneğin şu ana kadar üyelerinin bir araya geldiği kapsamlı bir toplantı düzenleme imkânı bulamadığını da ifade eden Taşgın, iki günlük kamp süresince çalışma komisyonlarının 2019 Ekim dönemine kadar yapacağı çalışmaları planlayacağını, ayrıca il temsilciliği sistemi, var olan insan kaynağının kapasitesinin güçlendirilmesi ve EGED’in görünürlük çalışmaları konularında ileriye dönük faaliyetlerin üyelerle beraber kurgulanacağını dile getirdi. Taşgın konuşmasının son bölümünde ise bu kampla beraber derneğin rotasının çizilerek bir strateji belgesi oluşacağını sözlerine ekledi. Kamp daha sonra Bahar Yavuz’un yönettiği tanışma oturumuyla devam etti. Ardından Turgay Gümüş derneğin 2013-2016 döneminde yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Bahsi geçen dönemde derneğin öğrenciler, öğretmenler, gençlik ve uluslararası alanda yaptığı çalışmaları aktaran Gümüş; saha faaliyetleri ve lobi çalışmalarına da değinerek, derneğin elde ettiği kazanımların altını çizdi. Kampın öğleden önceki son oturumunda Emre Taşgın tarafından hak temelli faaliyet gösteren derneklerin kaynak geliştirme sorunları ve yenilikçi kaynak geliştirme stratejilerinin derneğimize uyarlanması konusunda bir forum gerçekleştirildi. Bu forumda dernek üyeleri derneğin kaynak sorununa nasıl çözüm üretilebileceğini tartıştı. Kampın öğleden sonraki oturumunda katılımcılar 6 gruba ayrılarak; çalışma komisyonlarının 2017-2019 döneminde yapacağı faaliyetleri planlayacağı bir çalıştay gerçekleştirdiler. Bu gruplar; Bilişim, Eğitim, İletişim, Etkinlik ve Farkındalık, Öğretmenlik ve İstihdam, Proje ve Uluslararası İşler Komisyonu şeklindeydi. Çalıştay yaklaşık 3 saat sürdü ve komisyonlar kapsamlı bir rapor oluşturdular.
 
Kampın ikinci gününde Oğuzhan Al ve Bayram Şahin Aydın moderatörlüğünde çalışma komisyonları çalıştay raporlarını katılımcılara sundu ve her sunum sonrasında görüş ve öneriler alındı.
 
İkinci günün öğleden sonraki oturumunda ise katılımcılar üç gruba ayrılarak il temsilciliği sistemi, dernek üyelerinin STK bilincinin artırılması için yapılabilecekler ve EGED’in görünürlük faaliyetleriyle yeni insan kaynağı yaratma konularını tartıştılar. Elde edilen çıktılar Seyda Kırcan moderatörlüğünde katılımcılara aktarıldı.
 
Kampın Pınar Göcen tarafından yönetilen sonuç ve değerlendirme oturumunda ise katılımcılar bu çalışmanın mümkün olduğunca her yıl tekrarlanması gerektiği üzerinde durarak; birbirini tanımayan ya da uzun zamandır görüşmeyen EGED üyelerinin burada tekrar bir araya geldiğini, bunun dernek çalışmaları için önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu dile getirdiler. Kamp notları Ayşegül Derin ve Merve Erten tarafından tutulurken; sosyal medya paylaşımlarında ve fotoğraf/video çekiminde Oğuzhan Al, İmran Deniz Güner, Meltem Gizem Şatır, Berkay Ömer Ünal ve Cemre Candan görev aldılar.”
Skip to content