1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Engellemelere rağmen ‘Nefretsiz Kampüs’...

Engellemelere rağmen ‘Nefretsiz Kampüs’ hayata geçiyor

LeGeBİT Ege Üniversitesi Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Dayanışma Topluluğu, Nefretsiz Kampüs çalışması ile, üniversite içerisindeki LGBTİ farkındalığını arttırmayı amaçlıyor.

Topluluk 3 yıl boyunca üniversitenin kendilerini tanımamamasına ve yaşadıkları engellemelere rağmen Nefretsiz Kampüs çalışmasını hayata geçirdi. LeGeBİT’in resmi bir öğrenci topluluğu olamamasının hikayesini bu yazıda bulabilirsiniz.

Ege LeGeBİT Sivil Düşün’ün de desteğiyle 3-4 Ekim 2015’te 8. Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Öğrenci Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Buluşmanın ilk gününde sunum yapan Barış Azar ve Arş. Gör. Sedat Yağcıoğlu Nefretsiz Kampüs ve LGBT Dostu Kampüsler sunumlarıyla çalışmayı anlattı.

Sivil Düşün AB Programı desteği ile süren çalışmalar sonucunda Nefretsiz Kampüs; öğrencileri LGBTİ bireyler konusunda bilinçlendirme, LGBTİ bireylere uygulanan ayrımcılıkları önleme ve ortak kullanım alanlarını LGBTİ bireyler için yaşanılabilir hale getirerek cinsiyetsiz tuvaletler kurulmasını sağlama, üniversite merkez kütüphanesinin LGBTİ bireyler hakkında yeterli ve akademik yayınlara sahip olmasını sağlama hedeflerine ulaşmayı planlanıyor.

Skip to content