1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Engelli Kadınlar: “Alt Komisyon,...

Engelli Kadınlar: “Alt Komisyon, kurulma amacından uzaklaşıyor.”

Engelli Kadın Derneği (EKD) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Türkiye’de Yaşayan Engelli Kadınlar ile Engellilere Bakmakta Olan Kişilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu Alt Komisyon kurulmasıyla ilgili sürece dair bir basın açıklaması yayımladı.

Dernek, engelli ve engelli yakını kadınların sorunları ve çözüm önerileri konusunda çalışmalar yapmasının beklendiği komisyonun, ‘engelli erkeklerin de sorunları var’ denilerek kurulma amacından uzaklaştırılmaya çalışıldığını açıkladı. Engelli nüfusu içindeki oranı hiç de azımsanamayacak yüzdelerle ifade edilen engelli kadınların, hem engelli hem de kadın olmaktan kaynaklanan çifte ayrımcılığa dayalı sorunlarının bugüne kadar göz ardı edildiğinin belirtildiği basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor;

Engelliliğin yanı sıra kadın olmanın getirdiği ayrımcı tutumların ve kalıplaşmış yargıların baskısı altında olan engelli kadınlar üzerinde toplumsal cinsiyet dayatmaları sonucu doğan cinsiyet eşitsizliği daha ağır bir etki yaratmaktadır. Örneğin engelli kız çocukları  çoğunlukla eve kapatılmakta, eğitim çağına geldiğinde ya hiç eğitim alamamakta ya da asgari bir seviyede sözgelimi sadece ilk öğreniminin ardından tekrar kapatıldığı eve geri dönmektedir. Engelli kadınların temel hak ve özgürlükleri çoğu zaman ihlal edilmektedir. Özellikle zihinsel engelli kadınlar, yaşama hakkı, işkence ve zalimane davranışlara maruz bırakılmama hakkı olmak üzere eğitim,  istihdam, sağlık gibi en temel insan haklarından yeterince yararlanamamaktadırlar.

Bu nedenle, bugüne kadar hiçbir kamu politikasının gündemini oluşturmamış olan engelli kız çocukları ve kadınlarının sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri üretmek amacıyla kurulan ‘Türkiye’de Yaşayan Engelli Kadınlar ile Engellilere Bakmakta Olan Kişilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Konulu’ Alt Komisyonu kurulma nedenine uygun çalışmalar yapmaya davet ediyoruz.

Engelli Kadın Derneği, engelli kadın ve kız çocuklarının temel insan haklarından eşit yararlanmaları, her türlü şiddetten, sömürüden ve ayrımcılıktan uzak bir yaşam sürdürmeleri ve topluma tam ve etkin katılımlarının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla 2011 yılından itibaren hak temelli çalışmalar sürdürüyor.

Skip to content