1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi...

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi projesi katılımcılarını bekliyor

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi projesi, faaliyetlerine başlıyor. Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında düzenlenen ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı tarafından desteklenen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında yürütülecek faaliyetlere destek olmak isteyenler, açık halde paylaşılan başvuru formunu 10 Kasım 2016’ya kadar doldurabilir. İnisiyatifin konuya ilişkin duyurusu ve başvuru detayları aşağıdadır:

2014-2015 Eğitim-öğretim döneminden itibaren Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafından desteklenen ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği ile Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürütülen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi, üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilere çağrı yapıyor!

Proje en genel şekliyle, engelli öğrencilerin üniversite yaşamını verimli bir şekilde geçirerek topluma aktif biçimde katılımlarını ve üretime dahil olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Bu maksatla, 25 katılımcıyla kendi sorununun farkında bir grup oluşturularak, çözüm odaklı çalışmalarda bulunulması hedefleniyor.

Şu ana kadar hangi faaliyetler yapıldı?

Geçtiğimiz dönem yapılan ilk toplantı sonunda, katılımcıların üniversitelerde sorun olarak gördüğü konular hakkında 6 çalışma grubu oluşturuldu. Mekanlara ulaşım, akademik kaynaklara erişim, sosyal hayata katılım, yabancı dil öğreniminde karşılaşılan sorunlar, öğrenci topluluklarının engelsiz üniversite çalışmalarına etkisi ve açıköğretim sisteminde karşılaşılan erişilebilirlik sorunları başlıklarında kurulan çalışma grupları; 6 ay boyunca hem kendi üniversitelerinde karşılaştıkları sorunları çözmek için çaba harcaıdılar, hem de bilgi edinme başvuruları ve anketler yoluyla ülke genelinde veri topladılar. Proje sonunda, çalışma gruplarının elde ettiği verilere dayanılarak, ikinci defa “Üniversitelerde Engellilere Yönelik erişilebilirlik Hususunda Mevcut Durum Analizi: 2015-2016”adlı kitap yayımlandı. Ayrıca üniversitelerde engelli öğrencilerin karşılaştığı sorunlara yönelik kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla, “Engelsiz Kampüs” adlı kısa film çekildi.

Projemize katılım için başvurunuzu aşağıdaki butondan gerçekleştirebilirsiniz

[vc_btn title=”Başvuru Formu” color=”info” size=”lg” align=”center” link=”url:http%3A%2F%2Fengelsizuniversite.org%2Fbasvuruformu||target:%20_blank”][/vc_column][/vc_row]

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content