1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Erişiyorsam Varım! İstanbul’ sergisi...

‘Erişiyorsam Varım! İstanbul’ sergisi engelli bireylerin hikayelerine odaklanıyor

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Swedish Institute (SI), Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) işbirliği ile düzenlenen ve Ekim ayı boyunca çeşitli aktivitelerle renklenecek olan Erişiyorsam Varım! İstanbul sergisi İstanbullularla buluşuyor. 31 Ekim tarihine kadar sürecek sergi, İsveç ve Türkiye’den 22 engelli bireyin hikayesine odaklanıyor.

Kadıköy Belediyesi ‘‘Tasarım Atölyesi Kadıköy’’ (TAK) ve İTÜ Taşkışla Binası’nda ziyarete açılan Erişiyorsam Varım! İstanbul sergisinde, BM Engelli Hakları Komitesi Üyesi Şafak Pavey’in de aralarında bulunduğu, İsveç ve Türkiye’de yaşayan, farklı  yaş ve engel grubundan toplam 22 bireyin fotoğraflarıyla birlikte bireysel yaşam hikayelerine de yer veriliyor.

Engelli bireylerin haklarının toplumsal yaşamda henüz tam olarak yansıtılmadığı düşüncesinden yola çıkan sergiye, fotoğrafları ve yaşam hikayeleri ile destek veren isimler,  fiziksel ve/veya zihinsel engelli bireyler için toplumda erişilebilirlik ve bütünleştirme konularını gündeme getirmek amacıyla bir araya geldi.

İsveç’in önderliğinde daha önce dünyanın çeşitli ülkelerinde de düzenlenen bu projeyi Türkiye’de yinelemekten mutluluk duyduklarını belirten İsveç Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Suzi Erşahin, “Erişilebilirlik dediğimiz kavram tekerlekli sandalye rampalarının çok ötesinde bir olgudur ve Türkiye’de engelli bireylerin eşit şartlarda toplumsal yaşama katılmasını sağlamak demokrasinin bir konusudur. İsveç Başkonsolosluğu olarak bu alanda hak temelli çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak Türkiye’de engelli bireylerin yaşadıkları zorluklara ve çözüm önerilerine dikkat çekmeyi hedefledik,’’ dedi.

Erişiyorsam Varım! İstanbul sergisi için İsveç Konsolosluğu ile ortak bir çalışmaya imza atan Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) bu proje sayesinde BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ne dikkat çekmek istiyor.

Skip to content