1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. “Ermeni Soykırımı’nda Vicdan ve...

“Ermeni Soykırımı’nda Vicdan ve Sorumluluk: Kurtulanlara Dair Yeni Araştırmalar” Konferansı

Hrant Dink Vakfı Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu tarafından 2010 yılından bu yana desteklenen çalışmalar, 14 Mart Cumartesi günü Cezayir Restoran Büyük Toplantı Salonu’nda düzenlenecek olan ‘Ermeni Soykırımı’nda Vicdan ve Sorumluluk: Kurtulanlara Dair Yeni Araştırmalar’ konferansında sunulacaktr. Hrant Dink Vakfı destekçilerinden Dr. Alper Öktem’in girişimi ve katkılarıyla 2010 yılında hayata geçirilen Tarih Araştırma Teşvik Fonu, 1915 Ermeni Soykırımı’nda sergilenen vicdanlı davranışlara, bir başka deyişle kurtulma ve kurtarılma süreçlerine dair araştırmaları desteklemeyi amaçlamıştı. 2013 itibariyle bu fonun kapsamı hafıza çalışmalarını da içerecek şekilde genişletilmiş ve ismi ‘Tarih ve Hafıza Araştırmaları Teşvik Fonu’ olarak güncellenmiştir. 1915’te yaşananların insanî boyutlarının günümüze yansımaları, sonraki nesillerde bıraktığı izler ve farklı hatırlanma biçimleri de, bu fon tarafından desteklenecek araştırmaların kapsamına alınmıştır. 2014 yılında Açık Toplum Vakfı’nın da desteğiyle sayısı gittikçe artan başvurular arasından daha fazla projenin desteklenmesi ve bu konferansın düzenlenmesi mümkün olmuştur. Konferansın amacı, 1915’te sergilenen vicdanî ve insanî davranışlar ile 1915’te yaşananların nesilden nesle aktarılan izlerinin, özellikle sorumluluk, vicdan ve adalet kavramları çerçevesinde tartışılmasını sağlamak; bu çerçevede yapılan ve Teşvik Fonu tarafından desteklenen araştırmaları görünür kılarak, 2015’e alternatif bir bakış açısı sunmaktır. 2014 yılı Teşvik Fonu tarafından desteklenmeye hak kazanan projelerin de duyurulacağı konferansta Türkçe ve İngilizce simültane çeviri yapılacaktır. Konferans programı için lütfen tıklayınız.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content