1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Gazeteciler, Basın Özgürlüğünü ve...

Gazeteciler, Basın Özgürlüğünü ve Haklarını Tartışacak

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), International Federation of Journalists (IFJ), European Federation of Journalists (EFJ) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti‘nin işbirliğinde Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (EIDHR / DİHAA) tarafından desteklenen Basın Özgürlüğü ve Gazetecilik Hakları Konferansı 17-18 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilecek. Konferansta, kutuplaşan bir ülke olan Türkiye’de gazetecilerin haklarının ve özgürlüklerinin nasıl savunulacağı konuşulacak. DİHAA desteğiyle gerçekleşecek konferansta basın örgütlerinden uzmanlar sendikaların durumu, basın özgürlüğü gibi konuları tartışacak. Etik değerlerin ve araştırmacı gazeteciliğin savunulması, kutuplaşan gazetecileri bir araya getirmek tartışılacak diğer konular arasında. TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli‘ye göre Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsedilememesinin en büyük sebebi medyanın örgütsüz olması.

Gazeteciler hem patron hem hükümet baskıları nedeniyle habercilik yapamaz durumda. Gazeteciler envai çeşit basın meslek örgütüne burun kıvırmaktansa birini seçip orayı değiştirmeyi denemeli. Çünkü dayanışma bizi güçlü kılar.

Başarılı bir proje dönemi geçirdiklerini belirten Kuleli, tek bir projeyle Türkiye’deki gazetecilerin sorunlarının çözülemeyeceğini ancak bundan sonra da uluslararası kuruluşlarla kuracakları işbirlikleri sayesinde aşama kaydedebileceklerini ifade etti. Konferansın programına bu linkten ulaşabilirsiniz: http://europeanjournalists.org/press-freedom-and-labour-rights-in-turkey/ TGS’nin proje kapsamında yaptığı işlere ise buradan ulaşmak mümkün: http://europeanjournalists.org/campaigns/turkey-set-journalists-free/

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content