1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. Genç Arabulucular buluşuyor

Genç Arabulucular buluşuyor

Ankara Amerikan Büyükelçiliği’nin desteğiyle geçtiğimiz yılın Ekim ayında başlatılan Genç Arabulucular Programı, Türkiyeli ve Suriyeli gençlerin arabuluculuk ve barışçıl çözüm becerilerini geliştirmek üzere tasarlandı. Programın 2. grup eğitimleri 4 Mart – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecek.

Programın AB-İlan tarafından yayınlanan duyurusu ve ayrıntıları aşağıdaki gibidir:Genç Arabulucular Programı

II. Grup Eğitim Duyurusu!

4 Mart – 30 Nisan 2017

İstanbul, Türkiye

Genç Arabulucular Programı, Ankara Amerikan Büyükelçiliği desteği ile İstanbul’da Ekim 2016’da başlamıştır. Bu programın amacı İstanbul’da bulunan Türkiyeli ve Suriyeli gençlerin arabuluculuk becerileri üzerinden kapasitelerini ve liderlik becerilerini geliştirmeleri ve bu sayede bulundukları ortamda ve çevrede karşılaştıkları uyuşmazlıklara doğru ve etkin bir müdahale biçimini planlamalarını sağlamaktır.

 

Program iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. İlk aşama 54 saatlik arabuluculuk eğitim çalışması olup, ikinci aşama izleme-değerlendirme süreci ile başlayıp devam edecektir.

 

Bu kapsamda ilk eğitim süreci tamamlanmış olup, yeni grup eğitimleri 4 Mart – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında yeniden başlayacaktır. Eğitimler, uyuşmazlık çözümü alanında uzman eğitmenlerin deneyim ve bilgilerine dayanılarak yürütülmektedir. Belirtilen tarihler arasında gerçekleşecek eğitim programı kapsamında, 18-23 yaş arası Türkiyeli ve Suriyeli gençlere uyuşmazlık çözümü perspektifinden uzun dönemli arabuluculuk eğitimi verilecektir. Toplam 54 saat sürecek bu eğitim programının ardından 4 aylık bir izleme-değerlendirme çalışması yapılacaktır.

 

İzleme-değerlendirme süreci, genç arabulucuların sahada yapacakları çalışmaları kolaylaştırmak adına uzman eğitmenlerin mentörlüğünde yürütülmektedir. Bu süreçte, eğitimlerin ardından her katılımcı kendi yerel eğitimlerini planlar ve uygulamaya başlar.

Böylelikle öncelikle programa katılan Suriyeli ve Türkiyeli gençlerin kendi aralarındaki sosyal uyumun güçlendirilmesi; sonrasında ise aldıkları arabuluculuk becerilerini bulundukları ortam ve çevrelerde kullanarak toplumsal uyuşmazlıkların barışçıl çözümünün desteklenmesi ve sosyal entegrasyonun arttırılması amaçlanmaktadır.

 

Programın Amaçları ve Hedefleri

 

İstanbul’da Türkiyeli ve Suriyeli gençlere yönelik hazırlanan bu program aşağıdaki hedefleri taşımaktadır:

 • Uyuşmazlık çözümü ve arabuluculuk konularında farkındalığı arttırmak ve kapasite geliştirmek,
 • Barışçıl uyuşmazlık çözümü ve arabuluculuk uygulamalarını ve araçlarını paylaşmak
 • Genç katılımcıların kendi aralarında diyalog geliştirmesini sağlamak,
 • Sosyal kimlik ve algı konularında farkındalık yaratmak,
 • Eğitim sonrasında katılımcıların çevrelerinde ve yaşadıkları toplumda planlanacak arabuluculuk çalışmalarıyla gençlerin liderlik becerilerini geliştirmek,
 • Eğitim sonrasında düzenli verilecek mentörlük desteği ile gençlerin kendi çevrelerinde yapacakları arabuluculuk çalışmalarını kolaylaştırmak.,
 • Uyuşmazlıkların barışçıl yollarla çözümünün desteklenmesini ve sosyal entegrasyonun arttırılmasını sağlamak.

Başvuru İşlemleri ve Süreci

 

Program

 

Genç Arabulucular Programı iki aşamadan oluşmaktadır:

 • Birinci Aşama: Eğitim Programı:

Eğitimi süreci, 4 Mart – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacaktır. Eğitimler, belirlenen 20 kişilik (10 Türkiyeli, 10 Suriyeli) katılımcı grubuyla, toplam 54 saat sürecek şekilde aşağıdaki tarihler kapsamında verilecektir:

 

 1. Gün: 4 Mart 2017 – Cumartesi
 2. Gün: 5 Mart 2017 – Pazar
 3. Gün: 11 Mart 2017 – Cumartesi
 4. Gün: 12 Mart 2017 – Pazar
 5. Gün: 18 Mart 2017 – Cumartesi
 6. Gün: 19 Mart 2017 – Pazar
 7. Gün: 22 Nisan 2017 – Cumartesi
 8. Gün: 29 Nisan 2017 – Cumartesi
 9. Gün: 30 Nisan 2017 – Pazar

 

NOT: Eğitimlere tam katılım zorunludur. Başvuracak kişilerin, bu tarihleri göz önüne alarak başvuru yapması önerilir.

 

Eğitim Konuları: Kimlikler, Algılar ve Birbirimizi Anlamak, İnsan Hakları Perspektifinden Barış, Şiddet ve Uyuşmazlık, Uyuşmazlık Dinamikleri ve Uyuşmazlık Analizi, Uyuşmazlık Çözme Yöntemleri, Uyuşmazlık Çözme Yöntemi Olarak Müzakere, Uyuşmazlık Çözme Yöntemi Olarak Arabuluculuk, Arabuluculuk Simülasyonu Yazım Çalışmaları, Arabuluculuk Simülasyonları Uygulamaları ve Eğitim Sonrası Uygulamalar için İş Planı Geliştirme.

 

 • İkinci Aşama: İzleme-Değerlendirme Süreci:

Bu aşama, eğitim programının ardından başlayacak olup 4 ay boyunca sürecektir.

İzleme-değerlendirme süreci, genç arabulucuların sahada yapacakları çalışmaları kolaylaştırmak adına uzman eğitmenlerin mentörlüğünde yürütülmektedir. Bu süreçte, eğitimlerin ardından her katılımcı kendi yerel eğitimlerini planlar ve uygulamaya başlar. Böylelikle öncelikle programa katılan Suriyeli ve Türkiyeli gençlerin kendi aralarındaki sosyal uyumun güçlendirilmesi; sonrasında ise aldıkları arabuluculuk becerilerini bulundukları ortam ve çevrelerde kullanarak toplumsal uyuşmazlıkların barışçıl çözümünün desteklenmesi ve sosyal entegrasyonun arttırılması amaçlanmaktadır.

 

Katılımcılar

 

Bu program, İstanbul’da yaşayan, 18-23 yaşları arasında Türkiyeli ve Suriyeli gençler için yürütülmekte olup, diğer kriterler aşağıdaki gibidir:

 

 • Tercihen sivil toplum çalışmaları tecrübesi olan,
 • Uyuşmazlık çözümü ve arabuluculuk çalışmalarına ilgi duyan,
 • Süreci isteyerek takip edebilecek ve programın gerektirdiği faaliyetleri etkin bir şekilde yerine getirebilecek,
 • Program dahilinde edindiği bilgi ve becerileri, kendi bulunduğu kurumlarda/topluluklarda uygulama imkanına ve zamanına sahip olan,
 • Minimum orta düzey İngilizce bilgisine sahip kişiler arasından seçilecektir.

 

Programın çalışma dili Türkçe olup, Suriyeli katılımcılar için Arapça çevirmen desteği olacaktır. Eğitime katılacak kişiler cinsiyet eşitliği ve kimlik çeşitliliği temel alınarak seçilecektir.Katılımcılar seçilirken yukarıda bahsedilen kriterler göz önüne alınacaktır.

 

Bu program için son başvuru tarihi 19 Şubat 2017’dir. Başvurular, aşağıdaki linkler üzerinden İngilizce veya Türkçe yapılabilmektedir.

 

Türkçe başvuru: https://goo.gl/forms/D2TZivQuXftqxPgO2

İngilizce başvuru: https://goo.gl/forms/O2AMbZ4QdMZIbbwm2

 

 

 

Programın Yürütücü Ekibi

 

Genç Arabulucular Programı, Dilara Gök (Program Koordinatörü), Elif Kalan (Uzman Eğitmen) ve Tunç Karaçay (Uzman Eğitmen) tarafından yürütülmektedir.

Ekip olarak, 2010 yılından bu yana uyuşmazlık çözümü ve analizi çerçevesinde, farklı sektörlerden ve toplumsal dinamiklerden birçok gruplarla çalışmalar yapmış ve bu alanda ihtiyaçlara yönelik eğitimler geliştirmişlerdir. Uyuşmazlık çözümü alanındaki akademik yetkinlikleri ve sahada edindikleri tecrübeler, eğitimlerde katılımcıların aktif katılımını ve olumlu yönde dönüşümünü destekleyen özgün yöntemler geliştirmelerini sağlamıştır.  Bu doğrultuda, bireysel ve toplumsal olarak uzun vadede, çözüm odaklı bakış açısının geliştirilmesi ve sosyal entegrasyonun desteklenmesi hedefiyle çalışmalar yapmaktadırlar.

 

İletişim Bilgileri:

Sorularınız varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

youngmediators@gmail.com

Dilara Gök: dilaragk@gmail.com

 

 

 

اعلان تعليمي للدورة الثانية!

برنامج الوسطاء الشباب

4 مارس – 30 أبريل عام 2017

إسطنبول، تركيا

 

يبدأ مشروع الوسطاء الشباب في شهر أكتوبر 2016 بإسطنبول بدعم من السفارة الأمريكية بأنقرة. هدف المشروع هو تحسين قابلية الشباب الأتراك والسوريين المتواجدين بإسطنبول من حيث مهارات الوساطة والقيادة وبهذا يمكنهم التخطيط لوسائل صحيحة وفعالة للتدخل تجاه النزاعات التي يواجهونها في الوسط والمحيط المتواجدين به.

يُطبق البرنامج على مرحلتين. المرحلة الأولى الدورة التدريبية للوساطة 54s ، والمرحلة الثانية تبدأ وتُستكمل بها عملية المتابعة-التقييم.

 

تم الانتهاء من الدورة الاولى وسوف تبدأ الدورة الثانية  بإسطنبول في الفترة ما بين4 مارس – 30 أبريل عام 2017. ويطبق البرنامج التعليمي استناداً إلى تجارب ومعلومات مدربين متخصصين في مجال حل النزاعات. وفي إطار البرنامج الذي سيعقد في التاريخ المقرر، تُقدم دورة تدريبية طويلة المدى للشباب الأتراك والسوريين ما بين الإعمار 18-23 حول حل النزاعات. بعد البرنامج التعليمي الذي يستمر لمدة 54ساعة  ، لتليها عملية المتابعة-والتقييم لمدة 4 أشهر.

سيتم تنفيذ عملية المتابعة والتقييم وهي المرحلة الثانية بتوجيه من مدربين متخصصين لتسهيل العمل الميداني للوسطاء الشباب.وفي هذه الفترة بعد الانتهاء من الدورة كل مشارك سيقوم بتخطيط دورة محلية وينفذها. في هذا الإطار يستهدف البرنامج أولاً تقوية التناغم المجتمعي بين المشاركين من الشباب السوريين والأتراك بعضهم البعض؛ ومن ثم تعزيز العملية السلمية لحل النزاعات المجتمعية عن طريق استخدام مهارات الوساطة المكتسبة في الأوساط المحيطة وزيادة الاندماج المجتمعي.

 

أهداف البرنامج:

يحمل هذا البرنامج التعليمي الذي يستهدف الشباب الأتراك والسوريين بإسطنبول الأهداف التالية:

 • زيادة الوعي وتطوير المهارات في الأمور المتعلقة بحل النزاعات والوساطة،
 • مشاركة الممارسات والأدوات السلمية العملية لحل النزاعات والوساطة
 • العمل على تطوير الحوار بين الشباب المشاركين بعضهم البعض،
 • خلق الوعي حول الإدراك والهوية المجتمعية،
 • تيسير أعمال الوساطة التي سيقوم بها الشباب في الأوساط المحيطة بهم مع تقديم التوجيه لهم باستمرار فيما بعد التدريب،
 • ضمان تعزيز عملية حل النزاعات بالطرق السلمية وزيادة عملية الاندماج المجتمعي.

إجراءات وعملية التقديم

البرنامج

يتشكل برنامج الوسطاء الشباب من مرحلتين:

 • المرحلة الأولى: البرنامج التعليمي:

تعقد الفترة التعليمية بين 4 مارس – 30 أبريل عام 2017بإسطنبول. يتم تدريب المجموعة المؤلفة من 20 شخص(10 أتراك، 10 سوريون) على مدار 54ساعة على حسب التواريخ التالية :

 • اليوم الاول: 4مارس 2017 – السبت
 • اليوم الثاني: 5مارس 2017 – الاحد
 • اليوم الثالث: 11 مارس 2017 – السبت
 • اليوم الرابع: 12 مارس 2017 – الاحد
 • اليوم الخامس:18 مارس 2017 – السبت
 • اليوم السادس:19 مارس 2017 – الاحد
 • اليوم السابع:22 ابريل 2017 – السبت
 • اليوم الثامن: 29 ابريل 2017 – السبت
 • اليوم التاسع: 30 ابريل 2017 – الاحد

ملاحظة: الحضور الكامل اجباري,يقترح على الاشخاص الذين يردون تقديم طلب التسجيل الانتباه الى تاريخ ايام الدورة قبل التسجيل.

 

 

المحتوى التعليمي المخطط له: الهويات، إدراك وفهم بعضنا البعض، السلام من وجهة نظر حقوق الإنسان، العنف والنزاع، ديناميكيات النزاع وتحليله، طرق حل النزاع، التفاوض كأحد الطرق لحل النزاع، الوساطة كأحد الطرق لحل النزاع، أعمال صياغة محاكاة الوساطة، تطبيق أمثلة محاكاة الوساطة وتطوير خطة العمل من أجل تطبيقات مرحلة ما بعد التدريب.

 

 

 • المرحلة الثانية: عملية المتابعة والتقييم:

تستمر هذه المرحلة لمدة 4 أشهر فيما بعد البرنامج التعليمي. سيتم تنفيذ عملية المتابعة والتقييم وهي المرحلة الثانية بتوجيه من مدربين متخصصين لتسهيل العمل الميداني للوسطاء الشباب. وفي هذه الفترة بعد الانتهاء من الدورة كل مشارك سيقوم بتخطيط بدورة محلية وينفذها.  في هذا الإطار يستهدف البرنامج أولاً تقوية التناغم المجتمعي بين المشاركين من الشباب السوريين والأتراك بعضهم البعض؛ ومن ثم تعزيز العملية السلمية لحل النزاعات المجتمعية عن طريق استخدام مهارات الوساطة المكتسبة في الأوساط المحيطة وزيادة الاندماج المجتمعي.

 

المشاركون

يتم تنفيذ هذا البرنامج التعليمي من أجل الشباب الجامعي التركي والسوري المقيمين بإسطنبول، ما بين الأعمار 18-23، وباقي معايير الاختيار فهي:

 • يفضل ذوي الخبرة في عمل المجتمع المدني
 • أن يكون مهتماً بعملية حل النزاع والوساطة
 • أن يداوم في البرنامج بسلاسة ويقوم بتنفيذ النشاطات الذي يتطلبه البرنامج التعليمي بشكل فعال
 • لديه الإمكانية والوقت الكافي لتطبيق المهارات المكتسبة في إطار البرنامج التعليمي في المؤسسات/المجتمعات المتواجد بها
 • سيتم اختيار الأشخاص ذوي المستويات المتوسطة في اللغة الإنجليزية كحد أدنى

لغة البرنامج التعليمي ستكون باللغة التركية، على أن يتم توفير مترجم لغة عربية من أجل المشاركين السوريين. وسيتم اختيار المشاركين في التدريب على أساس المساواة بين الجنسين والتنوع والهوية. تؤخذ المعايير المذكورة مسبقاً في الاعتبار عند اختيار المشاركين.

آخر موعد للتقدم في البرنامج 19 فبراير(شباط) 2017. يتم التقديم عن طريق الروابط المذكور أدناه

اللغة التركية: https://goo.gl/forms/HWmBjKV9TnrwEGr82

اللغة الإنجليزية https://goo.gl/forms/O2AMbZ4QdMZIbbwm2

 

فريق البرنامج التنفيذي

تنفذ إدارة برنامج الوسطاء الشباب من قبل، ديلارا جوك (منسق البرنامج)، إليف قالان (مدرب متخصص)، تونش قاراشاي (مدرب متخصص).

قام فريق العمل بتنفيذ فعاليات مع العديد من المجموعات من قطاعات ووحدات اجتماعية مختلفة وتطوير دورات تدريبية لسد الاحتياجات في هذا المجال، في إطار حل وتحليل النزاعات منذ عام 2010 حتى الآن. مؤهلاتهم الأكاديمية والخبرات الميدانية التي اكتسبوها أهلتهم من تطوير وسائل فريدة لتعزيز المشاركة الفعالة للمشاركين والتحول الإيجابي في الدورات التدريبة. وفي هذا الإطار يقوم فريق العمل بتلك الفاعليات من أجل تطوير المنظورة المرتكزة على إيجاد الحلول وتعزيز عملية الاندماج المجتمعي للأفراد والمجتمعات على المدى الطويل.

 

 

معلومات التواصل

لمزيد من المعلومات أو الاستفسارات يمكنكم التواصل معنا.

youngmediators@gmail.com

Dilara Gök: dilaragk@gmail.com

Skip to content