1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. Gençlik alanına erişmenin en...

Gençlik alanına erişmenin en kolay yolu “genclikharitasi.org” açıldı!

Türkiye’deki gençlik kuruluşları ile ilgili herkese açık, en kapsamlı veritabanı olan Gençlik Alanı Haritası, online olarak genclikharitasi.org adresinde açıldı. genclikharitasi.org sistemine şu ana kadar gençlik alanında faaliyet gösteren 463 kuruluş kayıt oldu. Kayıtlı kuruluşlar arasında dernekler, vakıflar, gençlik meclisleri, gençlik merkezleri, öğrenci kulüpleri, formel olmayan gençlik grupları/inisiyatifleri vs. gibi farklı türlerden gençlik örgütlenmeleri yer alıyor. genclikharitasi.org kullanıcılarına, Türkiye’deki gençlik kuruluşlarını belirli filtrelere göre arama imkanı sağlıyor. Kullanıcılar, veritabanına kayıtlı olan gençlik örgütlerini şehir, kuruluş türü, faaliyet konusu, faaliyet biçimi ve coğrafi kapsam gibi kriterlere göre filtreleyerek görebiliyorlar. Ayrıca, istatistik sekmesine tıklayarak, Gençlik Alanı Araştırması’nın ön-sonuçlarına erişilebiliyor.  408 gençlik örgütünden toplanan verilere dayanılarak hazırlanan Gençlik Alanı Araştırması’nın ön-sonuçlarında, Türkiye’de gençlik alanını anlamayı kolaylaştıracak pek çok grafik yer alıyor. genclikharitasi.org ne işe yarar?

 • Gençlik örgütlerinin çalışmalarını / faaliyetlerini daha görünür kılmalarını kolaylaştırıyor
 • Projelerine partner arayan gençlik örgütlerinin, farklı şehirlerde, aradıkları kriterlere uygun olası partnerlere ulaşabilmelerine yardımcı oluyor
 • Gönüllülük faaliyetlerine katılmak isteyen bir gencin, kendi şehrinde hangi gençlik örgütleri olduğunu ve hangi alanlarda çalıştıklarını görmesini sağlıyor; kendisine yakın gördüğü, ilgilendiği bir örgütle iletişime geçip gönüllü olabilmesini kolaylaştırıyor
 • Gençlik Alanı Araştırması’nın sonuçlarını ve grafiklerini yayınlayarak araştırmacılar, akademisyenler, gençlik çalışanları ve gençlik hakları savunucuları için gençlik alanını anlamayı ve gençlik alanına ilişkin söz üretmeyi kolaylaştıracak veriler sunuyor

Türkiye’de gençlik alanında çoktandır eksikliği çekilen bu veritabanı sayesinde, gençlik örgütleri ve çalışanlarının, gönüllülerin, akademisyenlerin, gençlere hizmet veren kamu/özel kuruluşlarının, fon sağlayıcıların ve diğer herkesin kullanımına açık bir bilgi kaynağı yaratıldı. Bu bilgi kaynağı, gençlik alanında gönüllülüğün güçlendirilmesine, bilimsel çalışmalara, araştırmalara ve kanıt temelli savunuculuk faaliyetlerine katkı sağlayacak. genclikharitasi.org sistemine hangi gençlik kuruluşları/örgütlenmeleri kayıt olabilir?

 • gençlik alanında faaliyet gösteren, dernek, vakıf
 • ağ, platform, birlik, federasyon, konfederasyon
 • öğrenci kulübü/topluluğu
 • öğrenci konseyi/meclisi
 • gençlik merkezi
 • gençlik meclisi
 • gençlik evi
 • siyasi parti gençlik kolu
 • bir STK’nın gençlik teşkilatı
 • gençlerden oluşan bir inisiyatif
 • formel olmayan bir gençlik grubu

Gençlik Alanı Haritası, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Gençlik Servisleri Merkezi Derneği (GSM) ortaklığında yürütülen “Senin Hakkın, Gençlik Hakkı!” Projesi kapsamında, AB Türkiye Delegasyon Sivil Düşün Ağlar ve Platformlar Hibe Programı mali desteğiyle sürdürülmektedir.  

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content