1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Geneva Summit for Human...

Geneva Summit for Human Rights and Democracy -Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi

Yer almak istediğimiz bu çalışma her yıl düzenlenen ‘insan hakları ve demokrasi’ alanında yapılan oldukça geniş etkiye sahip bir zirve konumunda bulunmaktadır. Her sene birçok insan hakları aktivisti ve mağdurunu ağırlayan toplantıda bu sene Türkiye’de çalışmalar yapmış olan Can Dündar da ‘Leading Turkish journalist and the former editor-in-chief of Cumhuriyet’ sıfatıyla zirvede konuşmacı olarak yer alacaktır.

Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin yıllık toplantısının öncesinde yüzlerce cesur muhaliflerini, insan hakları mağdurlarını, aktivistleri, diplomatları, gazetecileri ve öğrenci liderlerini her yıl küresel dikkat gerektiren durumlarda acil insan hakları üzerine aydınlatmak üzere bir araya getiriyor

Cenevre Zirvesi, dünya çapında 25 insan hakları örgütünden oluşan bir koalisyon tarafından destekleniyor. Bu yıllık konferans, uluslararası insan hakları camiasında büyük beğeni toplayan önceki toplantıların başarısı ve momentumu üzerine kurulu.

Bu zirvede Çin, Küba, İran, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya, Venezuella ve diğer ülkelerden gelen insan hakları kahramanları, aktivistleri ve eski politik tutsaklar, kişisel insan hakları, demokrasi ve özgürlük mücadelelerini ifade ediyor ve eylem stratejileri planlamak için el ele veriyor.

Cenevre Zirvesi, CNN, Agence France Presse, AP, Avustralya, Wall Street Journal, İspanyol haber ajansı EFE, Radio Free Europe ve ANSA da dahil olmak üzere dünyanın her yerindeki medyada yer alan bir zirve olmasıyla da ayrı bir önem taşımaktadır.

*Başvuruyu kendi adıma yapıyor olsam da diğer sorularda da göreceğiniz üzere birçok yerde çoğul ifadeler kullanmaktayım. Çünkü bu zirveye beraber katılım göstermek istediğim Erva Nur Çınar/Ali İhsan Nergiz (kendisi de aynı şekilde başvuru yapıyor) ile beraber hak temelli faaliyetlerimi yürütüyorum.

Skip to content