1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. HAGİD ‘Çocuklar için Hayvan...

HAGİD ‘Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri’ çalıştayı başladı

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), 12 Haziran Pazar günü; psikolog, öğretmen, çocuk gelişimci, avukat, aktivist ve akademisyenlerin katılımı ile “Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri” çalıştayını düzenledi. Çalıştayda, çocuklara yönelik düzenlenecek atölyeler kapsamında; hayvanların, hakları olan bireyler oldukları bilincinin çocuklarda oluşmasına nasıl katkıda bulunulacağı tartışıldı.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV) “Destekle Değiştir” etkinliği desteği ile HAGİD tarafından hayata geçirilen “Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri” çalışması, dün Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştay ile başladı. Çalıştayda çocuk hakları ve hayvan haklarının benzerliği, hak mücadelelerinde karşılaşılan ortak sorunlar ele alınırken, hayvanların kullanılabilecek birer mal olmadığı, hakları olan bireyler oldukları bilincinin çocuklarda oluşmasına katkıda bulunulması için farklı yöntemler tartışıldı. Psikolog, öğretmen, çocuk gelişimci, avukat, akademisyenlerin yanı sıra, çocuk hakları ve hayvan hakları aktivistlerinin de katıldığı çalıştayda, hayvan sevgisi, merhamet, şefkat gibi konulardan çok, haklar düzleminde tartışmalar yürütüldü.
 
HAGİD Yönetim Kurulu Üyesi Burak Özgüner, çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğuna değinerek “Türkiye’de çocuklara yönelik olarak, hayvan hakları konusunda geçmişte düzenlenen farkındalık çalışmalarının, sadece sevgi, şefkat ve merhamet kavramları le sınırlı kaldığını görüyoruz. Her ne kadar sevginin önemli olduğunu düşünsek de bizim amacımız, sadece çocuklara hayvan sevgisi aşılamak değil, çocuklara bir ayrımcılık çeşidi olan türcülüğü de sorgulatmayı başarmak. ‘Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri’ çalışmamız ile, Türkiye’de bir ilk olarak, hayvanların hissedebilen ve hakları olan bireyler olduğu bilincinin çocuklarda yerleşmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu farkındalığa varan çocukların, kendilerinden farklı olan canlıların da haklarını önemseyeceğini ve gözeteceğini düşünüyoruz. Dünyada kendisinden ya da kendisine benzeyenlerden farklı olan canlıların varlığını ve hakları olduğunu fark eden çocuklar, başkalarının hakkını gasp etmemeyi, yok saymamayı seçebilecek ve onların bedenleri üzerinde tasarrufta bulunma hakkını da kendinde göremeyecektir. Bu nedenle, bu çalışmamızı önemsiyoruz ve çalışmamızın toplumsal adalete, şiddetsiz bir dünyanın inşasına da katkıda bulunacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.
 
Vegan hayvan hakları aktivistlerinin yürüttüğü “Çocuklar için Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri”, sosyo-kültürel olarak farklı olan beş pilot bölgede çocuklarla gerçekleştirilecek. Çalışma, insanlarda hâkim olan insanmerkezci düşünce yapısına karşı, çocukların diğer canlılarla daha eşitlikçi, âdil bir ilişki kurmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content