1. Anasayfa
  2. /
  3. dünyalar.
  4. /
  5. İlham Dozu | İyi...

İlham Dozu | İyi kalmaya öncelik verenlerin topluluğu: Travma ve İyileşme Derneği

Çalışırken, sosyalleşirken, severken, karar verirken ruh sağlığımızın iyi olması bize güç katmaz mı? Fiziksel durumumuz kadar ruh sağlığımızın da özenle takip edilmesi, desteklenmesine ihtiyaç duymaz mıyız? 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde dünyalar. topluluk kuluçkası ekiplerinden Travma ve İyileşme Derneğinin bu sorular için hepimize ilham verecek cevapları var.

neden bir aradalar?

Yola platform olarak başlayan ekip kuruluş amaçlarını, hayatında cinsel şiddetin herhangi bir türüne maruz kalmış olanlara yaşadıkları travmayı keşfedebilecekleri güvenli bir alan sunmak, şeklinde açıklıyor. Derneğin çalışma alanı bir süre sonra, şiddetin herhangi bir türüne maruz bırakılmış kişileri de kapsayacak şekilde genişliyor.

Topluluk, yaklaşık iki yıldır psikolojik destek grupları oluşturuyor, danışanlara hukuki destek veriyor ve cinsel istismar üzerine farkındalık seminerleri düzenliyor. Destek gruplarında şiddete maruz bırakılanların psikolojik ve fiziksel iyileşme süreçlerine eşlik ediliyor. Dernek gönüllüleri aynı zamanda kreş ve ana okullarında, öğretmenden ebeveyne, çocuğun temas ettiği herkesle iletişime girdikleri cinsel istismar ve farkındalık eğitimlerini de hayata geçiriyorlar.

nasıl bir topluluk?

Travma ve İyleşme Derneği, gönüllü çalışan uzmanların oluşturduğu bir topluluk. Bu uzmanlar arasında psikologlardan avukatlara; sosyal hizmet uzmanlarından fizyoterapistlere çok farklı arka planlara sahip olanlar var. Hepsinin ortak noktası ise şiddet sonrası destek mekanizmalarına erişmek isteyenlere bütünlüklü bir yol arkadaşlığı sunabilmek hevesiyle çalışmaları. Topluluğun kapıları bu amacı paylaşan herkese açık.

Ne dersiniz? Neredeyse her gün şiddet barındıran sayısız içeriğe bazen dolaylı bazen de doğrudan maruz kaldığımız bugünlerde, negatife savrulmak yerine yalnız kendileri değil başkalarının ruh sağlığı için de sabırla emek veren bu ekipten ilham alamaz mıyız?

Ekibi takibe alın.

Skip to content