1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘İnsan kaynaklı afetler için...

‘İnsan kaynaklı afetler için kriz rehberi’ kullanıcı yorumlarına açıldı

On Ekim Dayanışması‘ndan gönüllülerin hazırladığı “İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak İhlallerinin Önlenmesi İçin Kriz Rehberi” ilk taslağı yayınlandı. Yayın hazırlığı devam eden rehberin son halini almasına internet kullanıcılarının da katkı sunması amacıyla taslak metin açık kaynak olarak paylaşıldı. #SivilDüşün desteğiyle basım ve kampanya çalışmaları yürütülecek rehbere katkı sunmak için son tarih, 25 Şubat 2017.

Geçmişte Türkiye’de yaşanan vakalar ve 10 Ekim 2015 Ankara Katliamı sonrasında hastane kriz masaları ve saha gönüllülerinin deneyimleri doğrultusunda hazırlanan rehber, kriz durumlarında ortaya çıkabilecek hak ihlallerinin önlenmesine yönelik tedbirleri içeriyor. Rehber, sivil toplum örgütlerinin ve gönüllülerin benzeri kriz ve olağanüstü hallerde koordineli bir şekilde hareket etmesine katkı sağlamayı, geçmiş deneyimleri kayıt altına almayı ve birlikte güçlenmeyi hedefliyor. 
Birçok kişinin katkılarıyla ve kolektif süreçlerle hazırlanan Kriz Rehberi, katkılarla gelişmeye ve etkinleşmeye açık olarak internet üzerinden kullanıcılarla paylaşıldı. Rehberi hazırlayan gönüllüler; “Temel olarak karşılıklı güçlenme ekseninde yol alması hedeflenen rehbere herkes istediği şekilde katkı sunabilir, rehberi dilediği şekilde kullanabilir, geliştirebilir ve deneyimleriyle zenginleştirebilir.” diyerek metni kullanıma sundu.

Rehberin taslak metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Rehber taslağı görüş, öneri ve katkılara açıktır. Taslağa dair katkılarınızı ve önerilerinizi 25 Şubat’a kadar krizrehberi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Rehberin sunumuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Rehberin bilgi kartlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Deprem ertesi toparlanma sürecinde hakları koruyup gözetmeye yönelik gayret özel desteği 30 Mart'ta açılıyor. Bilgi almak ve hazırlanmak için tıkla.

 

Skip to content