1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak...

İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak İhlallerinin Önlenmesi İçin Kriz ve İlk Yardım Rehberi

2015 yılı Haziran ayından beri Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde canlı bomba saldırıları, mülteci akınları ve çeşitli insan kaynaklı afetler meydana geliyor. Aynı zamanda dünyada da sıklaşan bu tip saldırılar ve afetler sonucunda birçok insan hayatını kaybediyor; daha da ötesi, hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınları çeşitli hak kayıpları ve ihlalleri yaşıyor ve medya aracılığıyla toplumun birçok kesimi travmatize oluyor.

Yaşanan olaylara karşı dünyanın her bölgesinde devletler farklı türde kriz yönetimi örnekleri sergiliyor ve bu müdahale biçimlerinden bazıları tüm sürece hakim iken, bir kısmı saldırı sonrası sürecin bilinçli/bilinçsiz olarak dışında kalıyor. Devletlerin kriz yönetiminin pozitif bir biçimde tüm süreci ve mağdurları kapsamadığı durumlarda, kriz sürecinin yönetilmesi, hak kayıplarının önlenmesi ve azaltılması ve temel insani yardımın sağlanmasında sivil toplum, örgütlü yapılar, aktivistler ve gönüllüler önemli roller alıyor.

10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda meydana gelen saldırı sonrasında kurulan 10 Ekim Dayanışması da benzer bir kriz yönetimi boşluğunu doldurmayı amaçladı. Bu destekle 10 Ekim ve dünyadaki benzer örneklerin de deneyim aktarımını temel alarak oluşturmakta olduğumuz “İnsan Kaynaklı Yıkım/Afetlerde Hak İhlallerinin Önlenmesi İçin Kriz ve İlk Yardım Rehberi” isimli kitabımızın çeşitli masraflarını karşılamak istiyoruz.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content