1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. İnterseks birey olmak kitap...

İnterseks birey olmak kitap çalışması

İnterseks bireyler; genital organlar, kromozom yapısı, gonadlar vb. açısından tipik dişi ve erkek özelliklerini tam olarak göstermeyen cinsiyet karakteristiğiyle doğan insanlardır.
Uzmanlara göre nüfüsün %0.05’i ila %1,7’si arası birey interseks özellikleriyle doğmaktadır.
Bu çalışmada toplum tarafından dışlanan, ayrımcılık gören, anayasa ve devlet tarafından hukuki anlamda tanınmayan interseks bireylerin; toplum içinde sosyal, psikolojik ve fizyolojik belli sorunlar yaşadığının bir belgesi olması amaçlanmıştır.
Proje dahilinde;
interseks ve intersekssüellik üzerine yazılan makalelerin, kitapların, dergilerin gazete haberlerinin taranması.
İnterseks ve hermafroditizim üzerine tarihsel süreçlerin analiz edilmesi, toplumsal cinsiyet üzerine analizlerin yapılması.
İnterseks bireyler üzerine yapılan araştırmalar üzerine tıbbi literatür taranarak sonuç raporu oluşturulması.
İnterseks bireyler ile röportaj yapılması, belirlenen bir bölgede interseks bireyler ve interseks olmayan bireyler ile anket çalışmasının yapılması.
Vekiller aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na verilecek soru önergesi ve anket çalışmalarından çıkacak bilgilerle istatiksel verilerin oluşturulması projenin yöntemi arasındadır.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content