1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. İstanbul ve İzmir’de Seks...

İstanbul ve İzmir’de Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Haklarının Geliştirilmesi İçin Kamu – STK İŞbirliği

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Aralık 2015’te Ankara’da, Türkiye’de yaşayan seks işçilerinin cinsel sağlık ve üreme sağlığı durumunun ve haklarının iyileştirilmesi maksadıyla bir ulusal istişare toplantısı düzenledi. Bu toplantı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilciliği’nin maddi ve manevi destekleri ile gerçekleştirildi ve bu konuyla ilgili Türkiye’deki ilk üst-düzey toplantı olması hasebiyle ilgi çekti. İlgili toplantıya İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile 15 ilden il müdürlüklerinin temsilcileri, barolar, akademisyenler ve meslek kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdi. Mart 2016’da ise, Bu defa Ankara özelinde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin (valilikler, kaymakamlıklar, il müdürlükleri, belediyeler, baro, STK’lar, akademisyenler, vb.) katılım gösterdiği bir toplantı gerçekleştirildi.
Önerdiğimiz çalışmada ise, yukarıda bahsi geçen iki önemli toplantının devamı niteliğinde İstanbul ve İzmir özellerinde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile cinsel sağlık/üreme sağlığı hakları özelinde uzman kişi ve kuruluşların temsilcilerinin katılacağı iki adet üst-düzey istişare toplantısı düzenlenecektir. Bu toplantılarda, seks işçilerinin genel insan hakları durumunu çevreleyen mevzuat ve uygulamalar ile cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları eksenindeki ihtiyaçlar ele alınacak ve yerel yol haritaları belirlenecektir. Ortaya çıkacak yol haritaları sonrasında ise, ilgili yerellerdeki kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik savunuculuk çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Skip to content