1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Kadın Cinayetleri Önlenebilir’ proje...

‘Kadın Cinayetleri Önlenebilir’ proje posterlerine ödül

Filmmor Kadın Kooperatifi (Filmmor) tarafından, Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DİHAA) desteğiyle, 1 Mayıs 2014 – 30 Mayıs 2016 tarihleri arasında yürütülen Kadın Cinayetleri Önlenebilir! projesi kapsamında kullanılan posterler, uluslararası Kristal Elma Festivali 2016′nın Medya-Sivil Toplum Örgütleri kategorisinde Kristal Elma Ödülü’nü kazandı.

Kristal Elma, reklam, pazarlama, medya, sinema ve görsel tasarım gibi yaratıcı endüstrilerin biraraya geldiği bir festival. Reklamcılar Derneği tarafından 1989 yılında başlatılan Kristal Elma, Türkiye’nin reklam ve yaratıcı endüstrilerini temsil eden en önemli organizasyonlarından biri.

Kadın Cinayetlerinde İyi Halden Erkeklik İndirimine Son ve Kadın Cinayetlerinde Haksız Tahrikten Erkeklik İndirimine Son sloganları ile üretilen ödüllü posterler, Kadın Cinayetleri Önlenebilir! projesinin medya kampanyasında kullanıldı. Proje, Türkiye’de kadın cinayetlerinin önlenmesini, kadınların yaşama hakkı ile temel insan haklarının güvence altına alınmasını amaçlamakta.

Proje kapsamında Filmmor, beş yıllık bir dönem boyunca (2009-2013) kadın cinayetlerini araştırma ve ilgili verileri değerlendirmeye yönelik faaliyetler yürüttü. Bölge, şehir, maktul ve katil arasındaki ilişkinin türü, medeni hal, cinayet gerekçesi ve katil ile maktullerin yaş dağılımı konusunda detaylı istatistiki değerlendirmeler yapıldı. Kadın Hakları alanında çalışan 36 sivil toplum örgütü (STÖ) ile görüşmeler yapılarak, 20 avukat, 5 polis memuru, 18 maktul akrabası, 15 medya muhabiri, adli tıp uzmanları ve 8 muhtar ile de toplantılar düzenlendi.

Proje kapsamında kadın cinayetlerine karşı kapsamlı bir medya kampanyası yürütüldü. Kampanyanın peş peşe yürütülen 3 ayağında:

  • Kadın Cinayetlerinde İyi Halden Erkeklik İndirimine Son! ve Kadın Cinayetlerinde Haksız Tahrikten Erkeklik İndirimine Son! sloganlarıyla posterler ve afişler dağıtıldı,
  • Herkes üzerine düşeni yaparsa, kadın cinayetleri önlenebilir! sloganıyla TV ve radyo spotlarının yanı sıra yazılı materyaller yayımlandı ve dağıtıldı,
  • Kampanyanın son ayağı Kadın Dayanışması Yaşatır, Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında yedi şehirde (Adana, Mardin, İzmir, Muğla, Hatay, Van, İstanbul) yürütüldü.

Proje dahilinde “Kadın Cinayetleri Önlenebilir” isimli bir kitap yayımlandı. İngilizce ve Türkçe olarak 1000 adet basılan kitap, Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması, Kadın Cinayetleri Haberleştirme Kılavuzu ve Kadın Cinayetleri Acil Eylem Planı gibi üç bölümden oluşmakta. Kitap, kadın örgütleri, STÖ’ler, medya, üniversite, yerel makamlar ve hükümet kurumları gibi projenin hedef kitlesiyle paylaşıldı.

Ödüllü çalışmalara ve posterlere Kristal Elma Festivali web sitesinden ulaşabilirsiniz.

2001 yılında kurulan Filmmor Kadın Kooperatifi, kadınların sinema ve medyaya katılımını, bu alanda kendilerini ifade edebilme, iletişim ve üretim alan, olanak ve güçlerini artırmayı ve kadınların cinsiyetçi olmayan temsil ve deneyimlerini yaygınlaştırmayı amaçlayan Filmmor Kadın Kooperatifi hakkında detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Skip to content