1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Katip Çelebi-Newton başvuruları için...

Katip Çelebi-Newton başvuruları için son 20 gün

Tübitak ve British Council işbirliğiyle yürütülen “Kâtip Çelebi-Newton İkili İşbirliği Çağrısı” başvuruları devam ediyor. Bilimsel ve teknolojik çalışmaların desteklenmesi için iki kurumun işbirliğiyle yürütülen Kâtip Çelebi-Newton Fonu için son başvuru tarihi 31 Ekim 2016. Fon için açılan duyuru aşağıdadır:

Newton Fonu, İngiltere ve gelisen ekonomiye sahip ülkeler arasındaki bilimsel ve teknolojik isbirliğini desteklemek üzere hayata geçirilmis toplam 735 milyon Sterlin bütçeli ve 2021 yılına kadar devam edecek bir programdır. Türkiye ile Birlesik Krallık arasında bilimsel isbirliğinin gelistirilmesini desteklemek amacıyla yürürlükte olan
“Kâtip Çelebi-Newton Fonu” çerçevesinde,
 
TÜBİTAK ve British Council İkili İsbirliği Çağrısı 17 Ağustos 2016 tarihinde açıldı.
İki ülke arasındaki bilimsel isbirliklerini desteklemeyi hedefleyen çağrı ile bireysel arastırmacıların ötesinde, daha sürdürülebilir arastırma ortaklıkları kurulması amaçlanmaktadır. Türkiye ve İngiltere’den yürütücülüğünü yapacakları basvurularda Türkiye’nin toplumsal refahı ve ekonomik kalkınması ile doğrudan ilgili olan konularda, arastırma ve yenilik paylasımına dayanan isbirlikleri kurulması beklenmektedir.

17 Ağustos – 31 Ekim 2016 tarihleri arasında alınmakta olan basvurular için iki kurulus tarafından belirlenen ortak arastırma alanları su sekildedir:

 

• Bilgi ve İletisim Teknolojileri (ICT)
• Enerji Verimliliği Teknolojileri
• Sağlık Teknolojileri
• Sosyal ve Beseri Bilimlerde Yeni Yaklasımlar ve Yöntemler
• Eğitim: Öğretmen Eğitimi ve Ögrenme Sonuçları
• Ekonomik Gelisim, Aile Çalısmaları, Kentsel Çalısmalar ve Birlikte Yasam Arastırmaları
• Optik, Fotonik, Lazer, Yarı İletken Teknolojileri

• Çevre Yönetimi ve Politikası

Yeni Ortak Başvuru Sistemi

Türkiye ve İngiltere’deki arastırmacıların tek bir basvuru formu doldurarak TÜBİTAK’ın elektronik basvuru sistemine yüklemeleri beklenmektedir. Basvuru sistemine yalnızca TÜBİTAK ARBİS sistemine kayıtlı arastırmacılar erisebileceği için Türkiye’deki arastırmacının basvuru formunu ve istenilen ek belgeleri sisteme yüklemesi gerekmektedir. Basvuru islemleri ile ilgili tüm ayrıntılara British Council İkili İsbirligi Çağrısı internet sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Sorularınızı newtonfund@britishcouncil.org.tr adresine iletebilirsiniz.
Skip to content