1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Kırmızı Şemsiye’den ‘Seks İşçilerine...

Kırmızı Şemsiye’den ‘Seks İşçilerine Karşı Şiddetle Mücadele Tartışmaları’

Kırmızı Şemsiye, 17 Aralık Uluslararası Seks İşçilerine Karşı Şiddetle Mücadele Günü çerçevesinde birçok etkinlik düzenliyor. 19 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan “Seks işçilerine karşı şiddetle mücadele tartışmaları: ‘Kötü’ kadın yoktur,kötü yasalar vardır!” başlıklı etkinlikte, Transgender Europe, Avrupa’daki Seks İşçilerinin Hakları Uluslararası Komitesi (ICRSE) ve Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya Seks İşçileri Ağı (SWAN) temsilcileri kendi çalışma alanları üzerinden seks işçilerini hedef alan şiddeti tartışacak. Türkiye’den seks işçileri, hukukçular ve kamu kurumu temsilcileri de şiddet, adalete erişim ve korunma mekanizmalarını konuşacak. 19 Aralık’ta herkesin katılımına açık bir şekilde düzenlenecek etkinlik, saat 13.00-18.00 arasında Best Otel Kavaklıdere’de gerçekleşecek. “Kötü’ Kadın Yoktur, Kötü Yasalar Vardır” başlıklı etkinliğin programı şöyle: AÇILIŞ KONUŞMASI 13:00 – 13:15 Kemal Ördek, Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı “Seks İşçileri Karşıtı Söylem, Mevzuat ve Politikalar Şiddeti Meşrulaştırıyor” PANEL 1: 13:30 – 15:30 Seks İşçilerine Yönelik Şiddetin Avrupa’daki Yüzü Moderatör: Özge Gökpınar, Kırmızı Şemsiye Derneği Trajche Janusev, Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya Seks İşçileri Ağı (SWAN) “Adaletin Adaletsizliği: Seks İşçilerine Yönelik Devlet Temelli ve Devlet Dışı Şiddet” Krizstina Kolos Orban, Transgender Europe (TGEU) “ProTrans: Orta ve Doğu Avrupa’da Translara Karşı Şiddetin Raporlanması” Thierry Schaffauser, Avrupa’daki Seks İşçilerinin İnsan Hakları Uluslararası Komitesi (ICRSE) “Seks İşçiliğinin Suç Olmaktan Çıkarılması ve Şiddet ile İlişkisi” 15:30 – 16:00 COFFEE BREAK PANEL 2: 16:00 – 17:00 Seks İşçilerine Karşı Şiddet, Adalete ve Korunma Mekanizmalarına Erişim I. OTURUM Moderatör: Av. Sinem Hun, Kırmızı Şemsiye Derneği / Hun Danışmanlık Bihter Karal, Kırmızı Şemsiye Derneği “Avukat – Mağdur İlişkisi Üzerine Bir Değerlendirme” Çisem Ünal, Kırmızı Şemsiye Derneği “Bir Kısır Döngü Olarak Seks İşçilerine Yönelik Polis Şiddeti” Av. Nihan Erdoğan, Kırmızı Şemsiye Derneği “Seks İşçilerine Karşı Şiddet ve Hak Arayışları: Vaka Örnekleri” PANEL 3: 17:00 – 18:00 Seks İşçilerine Karşı Şiddet, Adalete ve Korunma Mekanizmalarına Erişim II. OTURUM Moderatör: Av. Sinem Hun, Kırmızı Şemsiye Derneği /Hun Danışmanlık Şenal Sarıhan, CHP Ankara Milletvekili “Seks İşçilerine Karşı Şiddetle Mücadelede Siyasetin Rolü” Av. Lale İncesu, Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı “Şiddet Sonrası Adalete Erişimde Avukatların ve Kurumların Önemi” Merve Deveci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ŞÖNİM Müdür “6284 Sayılı Kanun ve İstanbul Sözleşmesi Kapsamında ŞÖNİM Kadın Hizmetleri Tanıtımı” Özge Danyeli – Gülhan Alıcı Avşar, Çankaya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü “Çankaya Belediyesi SYİ Müdürlüğü’nün Şiddet İzleme ve Sığınmaevi Faaliyetleri”    

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content