1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık...

Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı Diyarbakır’da tanıtıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi’nin, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığı ile yürüttüğü, Sivil Düşün tarafından desteklenen KurdîLit çalışmasının Tanıtım Toplantısı dün (29 Haziran) gerçekleştirildi. Diyarbakır ve Mardin’den edebiyatçıların ve edebiyat ilgillerinin katıldığı toplantıda Lîs Yayınları’ndan Lal Laleş ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nden Mukadder Ezel Yılmaz tarafından KurdîLit çalışmasının nasıl doğduğu, hangi faaliyetleri yürüttüğü ve geleceğe dönük planları aktarıldı.

Toplantıda, çalışma süresince edebiyatçılar ile gereçekleştirilen görüşmelerden ve gözlemlerden yola çıkarak kaleme alınan sonuç raporu dağıtıldı.

KurdîLit Nedir ?

KurdîLit, Türkiye’de Kürtçe edebiyat ve yayıncılık alanında faaliyet gösteren aktörler (yazarlar, çevirmenler, yayıncılar ve süreli edebiyat yayınları) ile ilgili temel bilgileri bir araya getiren üç dilli bir web sitesi çalışması. KurdîLit, Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers’in Kürtçe edebiyat alanındaki işbirliğinin bir sonucu olarak tasarlandı. Çalışma, Kürtçe’nin Kurmancî ve Kirmanckî lehçelerinde üretilen güncel edebiyatın, Türkiye’de ve uluslararası alanda görünürlüğünü arttırmayı amaçlıyor.[vc_images_carousel images=”9498,9499,9500,9501,9502,9503″ img_size=”600×400″][/vc_column][/vc_row]

Skip to content