1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. 15 Temmuz darbe girişimiyle...

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili mecliste.org açıklaması

Meclisteki yasa taslakları üzerine fikir beyan etmek isteyen karar vericiler ve yurttaşların buluşmasını amaçlayan mecliste.org platformundan, 15 Temmuz darbe girişimiyle alakalı gelen açıklama aşağıdaki gibi:

Meclise Yönelik Her Türlü Darbe Girişiminin Karşısındayız!

Demokratik bir sistemde meclis halkın iradesini, kurumlar ise o devletin üzerine oturduğu yapıyı temsil eder. Meclis ve kurumlar bir bütün olarak toplumun birlikte adil ve uyumlu bir şekilde yaşamasını sağlar. Dolayısıyla bunların hepsine veya birine yapılmış saldırı demokrasiye ve halkın iradesine yapılmış demektir.

Mecliste.org olarak, özellikle, seçilmiş milletvekilleri yoluyla halkın iradesinin ortaya çıktığı yer olan Meclisi devre dışı bırakmayı ve ortadan kaldırmayı hedefleyen her türlü darbe girişimine karşı olduğumuzu belirtiyor; demokratik değerlere, kurumlara ve yapılara duyarlı üslup ve tutumun pekiştirilmesine yönelik siyasi sorumlulukların dikkate alınması gereğinin altını çiziyoruz.

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve güvenlik güçlerimizin yakınlarına sabır diliyor, milletimize ve devlet kurumlarına yönelik saldırıların son bulması ve Meclisin tek çözüm adresi olması talebimizi yineliyoruz.

Foto: @rifatbasaran

Skip to content