1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Muş’ta kız çocukları kendi...

Muş’ta kız çocukları kendi masallarını yazıyor

Muş Kadın Çatısı Derneği‘nin “Çocuk İstismarına Dur De!’’ projesiyle çocuklar kendi masallarını yazıyor.

Muş Kadın Çatısı Derneği, Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında, Muş Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü “Çocuk İstismarına Dur De” projesi ile yeni masalların kapılarını aralıyor.

Proje kapsamında düzenlenen yarışmada Deniz Kaynak tarafından kaleme alınan Masalını Terk Eden Prensesler kitabının sonunu çocuklar getirdi. Toplam 72 kişinin katıldığı yarışmanın birincisi Zehra Göksün’e (İlyas Sami İlkokulu) bilgisayar, ikincisi Emeni Cemal (Güven Ortaokulu) ve üçüncü Rümeysa Çağlayan’a (İlyas Sami İlkokulu) yapboz ve kırtasiye malzemesi hediye edildi.

“Hikayeleri çok seven Leyla, bir doğum günü sabahı kendisine hediye edilen kitabın boş olduğunu görür. Çok geçmeden bütün dünya, Leyla’yla birlikte kitaplarını terk eden masal kahramanlarının peşine düşer. Nihayet bir basın toplantısı düzenleyen masal kahramanları kimsenin duymayı beklemediği şeyler söyleyecektir: Kendilerinin de diğer çocuklar gibi insan hakları ihlallerinden şikayetçi olduklarını. Pamuk Prenses, yedi pasaklı cücenin arkasını temizlemekten yorulmuştur. Yedi cüceler ise madenlerdeki çalışma şartlarından… Külkedisi okula geri dönmek ister. Uyuyan Güzel ise kendisini rızası olmadan öpen prense veryansın eder. Bütün bu karmaşanın çözülmesi için dünya çocuklarının bir araya gelmesi gerekmektedir. Masalları yeniden yazmak için…”

Çocukların yazdıkları sonlar, masalın kendisi kadar ilgi çekici:

“Kırmızı başlıklı kız, her gün ormandaki kuzuları beslemeye gidiyor. Kurt ise en yakın arkadaşı oluyor. Yedi cücelerin boyları uzuyor. Külkedisi, Alo 183’ten yardım alıp okula dönüyor. Peri padişahı, kızını okuldan alıp erken yaşta evlendirmeye kalkınca, prenses polisten yardım istiyor. Hepsi çocuklar, haklarının farkında olsunlar diye seferber oluyor.”

Sabancı Vakfı’nın desteklediği, Muş Kadın Çatısı Derneği’nin yürüttüğü Çocuk İstismarına Dur De! projesi 2 yıldır devam ediyor. Şehir içinde ve köylerde rehber öğretmenlerin yardımıyla 10-15 yaş aralığındaki kız çocuklarında, çocuk yaşta evliliğin zararları, çocuk hakları ve toplumsal cinsiyet rolleri ile ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen proje kapsamında 2015 yılında 4,200 kız çocuğuna, 2016 yılında ise 3,636 kız çocuğuna ulaşıldı. Bu öğrenciler içerisinde 39 kız çocuğunun okumama riski olduğu için tek tek aileleriyle görüşüldü ve kız çocuklarının okula devam edeceğine dair ailelerinden söz alındı.

Proje kapsamında dağıtılan Masalını Terk Eden Prensesler kitabını okumak için aşağıdaki linklere tıklayınız:

Türkçe

Kurmancî

Skip to content