1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Oxfam, Türkiye stratejisini sivil...

Oxfam, Türkiye stratejisini sivil toplumla bir arada belirliyor

Oxfam, Türkiye stratejisini geliştirmek amacıyla bir süredir paydaşlarıyla çalışmalar yürütüyor. Yoksulluğun önlenmesine yönelik hak savunuculuğu yapan Oxfam, ülke stratejisini katılımcı ve şeffaf şekilde belirlemek amacıyla Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına ve bireylere yönelik bir anket hazırladı. Ankete katılım göstermek isteyenler için Oxfam’ın duyurusu aşağıdaki gibidir:

Değerli Meslektaşlarımız,

Oxfam, katılımcı ve şeffaf bir istişare süreci kapsamında Türkiye için ülke stratejisini geliştirme çalışmalarına kısa bir süre önce başladı. Bu istişare sürecinin önemli bir ayağını da ortak ve paydaşlarımızdan alacağımız değerlendirmeler oluşturuyor. Bu süreç kapsamında görüş ve katkılarınızı almaktan büyük bir mutluluk duyacağız.

Arka Plan

Oxfam, yoksulluğun beraberinde getirdiği adaletsizliklerin olmadığı bir gelecek yaratma amacıyla 90 ülkede ortaklarla ve yerel topluluklarla beraber çalışan 17 organizasyonun bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası bir konfederasyondur. Taban hareketleri ve karar verme mekanizmaları da dahil olmak üzere farklı paydaşlarla çalışan Oxfam, yerel topluluklar ve karar vericilerle doğrudan iletişim kurarak yoksullukla mücadele eden insanların hayatlarını ve geçim olanaklarını iyileştirmeleri ve yaşamlarını etkileyen kararlarda da söz sahibi olmaları için çalışmalarda bulunmaktadır.

Oxfam, Türkiye’nin bölgesel ve küresel bir aktör olarak uluslararası kalkınma ve insani yardım alanındaki politikalarını etkileme amacıyla 2013 yılında ülkeye giriş yapmıştır. Bugüne kadar yaptığı çalışmalar yoksulluk ve eşitsizlikler, toplumsal cinsiyet eşitliği, göç ve sivil toplum alanı üzerine yoğunlaşmıştır. Oxfam 2013’ten beri sivil toplum kuruluşları, akademi, düşünce kuruluşları, ve özel sektör temsilcileriyle işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Oxfam’in 2015 yılında Sivil 20 (C20) sürecini koordine etme konusunda 13 sivil toplum kuruluşundan oluşan bir koalisyonla beraber çalışması da buna örnek olarak gösterilebilir. Oxfam aynı zamanda farklı bölgelerde mülteci sorunları üzerine çalışan sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişim ağlarını geliştirmek için de çalışmalarda bulunmaktadır. Bu çalışmaların amacı bilgi temelli ve çok paydaşlı diyalog prensiplerinden yola çıkarak ortak bir savunuculuk gündemi ortaya çıkarmak ve siyasi tartışmalar kapsamında sivil toplum alanını genişletmektir.

Ülke Stratejisi Geliştirme Süreci

Oxfam önümüzdeki üç yıl içerisinde (2017-2020) Türkiye’de gerçekleştireceği çalışmalara rehberlik edecek bir strateji geliştirme süreci başlatmıştır. Çalışmalarımızın güncel gelişmelerle alakalı olarak planlanması ve Türkiye’deki güçlü sivil toplum alanına gerçek anlamda değer kazandırması için sizin gibi paydaşlarımızın Oxfam ve çalışmalarıyla ilgili düşüncelerini öğrenmek isteriz. Özellikle Oxfam’in bugüne kadar Türkiye kapsamında çalıştığı konu alanları, sivil toplum alanında katkıda bulunabileceği noktalar veya paydaşlarımızın etkin bir rol oynayabilecekleri bölgesel sorunların belirlenmesi konusundaki görüşlerinizi merak ediyoruz. Oxfam’in önümüzdeki dönemde üzerinde çalışması gerektiğini düşündüğünüz alanlarla ilgili önerilerinizi de öğrenmekten memnuniyet duyacağız.

Bu sebeple sizi, Oxfam’in Türkiye çalışmaları üzerine hazırladığımız kısa bir anketi doldurmaya davet ediyoruz. Yaklaşık 20 dakikanızı alacak bu anket çalışması, paydaşlarımızın görüşleriyle ilgili kısa bir özet ortaya çıkarma amacıyla tasarlandı. Bu anket sivil toplum örgütlerine, düşünce kuruluşlarına, özel sektör temsilcilerine ve hükümet yetkililerine iletilecektir. Değerlendirmeleriniz Oxfam’in 2017-2020 yılları arasında uygulayacağı strateji için önemli bir veri sağlayacaktır. Bu anket çalışmasıyla beraber ülke stratejisinin geliştirilmesi sürecinde bir çok paydaşla görüşmeler yapılacak ve kapsamlı bir literatür incelemesi ortaya çıkarılacaktır.

3 Ekim Pazartesi gününe kadar aşağıdaki linke tıklayarak anket üzerinden değerli görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ankete ulaşmak için: https://www.surveymonkey.com/r/ZB9X98Q

Güncel çalışmalarımız ve gelecek vizyonumuzu güçlendirmek adına verdiğiniz katkılar için şimdiden teşekkür ediyoruz! Strateji geliştirme sürecinin diğer adımlarıyla ilgili iletişimde olmaya devam edeceğiz.

Note: To fill the questions in English, please click the following link: https://www.surveymonkey.com/r/YNMQC9N

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content