1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. Oxfam, Türkiye stratejisini katılımcı...

Oxfam, Türkiye stratejisini katılımcı şekilde belirliyor

Oxfam, Türkiye stratejisini belirlediği dokümanını açık şekilde paylaşarak internet kullanıcılarının yorumuna sunuyor. Ülke stratejisi belirlemek için 1 ay önce anket çalışması gerçekleştiren Oxfam, bu kez strateji belgesine doğrudan katkı sunacak kişilere ulaşmayı amaçlıyor. Şeffaflık ve katılımcılık kriterleri gereği belgesini internetten açık olarak kullanıma sunan örgüt, sivil alana katkı sunan herkesin önerilerini bekliyor.

Oxfam’ın konuyla ilgili davetiyesi aşağıdadır:Sevgili meslektaşımız,

Oxfam’ın Türkiye için ülke stratejisi geliştirme sürecinde yürüttüğü ankete katılan herkese çok teşekkür ederiz. Sivil toplum kuruluşları, akademi, özel sektör ve kamu kurumları temsilcilerinin arasında bulunduğu 1000’den fazla kişiye gönderdiğimiz bu anket 130’dan fazla katılımcı tarafından dolduruldu. Aynı zamanda, bu stratejiyi geliştirirken benimsediğimiz katılımcı istişare yaklaşımının bir sonucu olarak farklı alanlarda çalışan uzmanlarla görüşmeler yapmaya devam ediyoruz. Oxfam ekibi olarak bizimle paylaşılan bu görüşlerin ilk analizini tamamlamış bulunuyoruz ve temel bulguların bir özetini sizlerle paylaşmak istiyoruz (ekte bulunan dokümana ayrıca buradan da ulaşabilirsiniz).

Oxfam’ın ve Türkiye’deki ortaklarının son üç yıl içerisinde gerçekleştirdiği çok sayıdaki çalışma ile birlikte bu yeni bulgular, ‘Oxfam Türkiye Ülke Stratejisi 2017-2019’ dökümanının  ilk taslağının hazırlanması için kullanıldı (buradan ulaşabilirsiniz).

Bu email aracılığıyla sizi bu taslak döküman üzerinde yorum yapmaya davet ediyoruz.

İki farklı şekilde yorum yapabilirsiniz:

 1. Görüş bildirebileceğiniz online platform (bağlantı) aracılığıyla ilk taslak döküman üzerine doğrudan yorumlarınızı yazabilirsiniz. Nasıl yorum yapacağınıza dair ufak bilgileri sizinle paylaşmak isteriz:
 • Yorum yaparken isminizin gizli kalması istiyorsanız, bütün google hesaplarınızdan çıkış yapınız.
 • Linke gidiniz.
 • Linki açtığınızda araç çubuğunda bulunan ‘Insert/Ekle’ butonundan, ‘Yorum’ seçeğine basın.
 1. Yorumlarınızı email aracılığıyla göndermek isterseniz, bize oxfaminturkey2016@gmail.comadresinden de ulaşabilirsiniz.

Oxfam Türkiye ekibi olarak, çalışmalarımızın kapsayıcılık, şeffaflık ve hesap sorulabilirlik çerçevesinde olması için çaba gösteriyoruz. Türkiye’deki çalışmalarımızı geliştirirken toplumun geniş bir kesitini sürece dahil etmeyi arzu ediyoruz. Bu nedenle, ülke stratejisi dökümanının ilk taslağını sizlerin yorumlarını almak üzere istişareye açmış bulunuyoruz. Önümüzdeki iki hafta boyunca hem Türkiye’de hem de uluslararası bağlamda, sizlerden  geribildirim ve yorumlarınızı bekliyor olacağız. Bunu göz önüne alarak, bu emaili ilgisini çekeceğini düşündüğünüz kişilerle paylaşırsanız seviniriz.

Stratejinin ilk taslağı üzerinde yapacağınız yorumları bize göndermeniz için son tarih 8 Kasım 2016, Salı günüdür. Bu tarihten itibaren, bize ulaşan tüm yorumları bir araya getirip stratejimizi tekrar gözden geçirecek ve daha gelişmiş bir taslağı sizlerle paylaşacağız. Bu yeni taslağı paylaşmak üzere Kasım ayı ortalarında bir kez daha sizinle iletişime geçeceğiz.

Katılımınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederiz.

En iyi dileklerimizle,

Oxfam Türkiye OfisiOxfam’s invitation in English is below:Dear colleague,

Many thanks to those of you who recently completed the online survey on Oxfam’s Turkey country strategy. After sending this survey to more than 1,000 people from civil society, academia, the private sector and government institutions, we received over 130 responses. At the same time, we have been interviewing experts from a range of fields as part of a consultative approach to the development of this strategy. Oxfam’s team in Turkey have now analysed the data gathered through these initial consultations, and published a summary of key findings (available here).

Together with a number of studies conducted by Oxfam and its partners in Turkey over the last three years, these findings have been used to help develop a zero draft of Oxfam’s Country Strategy for Turkey 2017-2019 (available here and also attached to this email.)

We would now like to invite you to comment on this document.

You can comment in two ways:

 1. You can comment directly on the zero draft via a collaborative online platform (here). In order to comment, please follow these steps:
 • If you want your comments to remain anonymous, please sign out from any google accounts.
 • Go to the link.
 • Click on ‘Insert’ tab located on the upper left side of the toolbar, and click ‘Comment.’
 1. If you would prefer to read the document offline and provide your input by email, you can also send your written comments to oxfaminturkey2016@gmail.com.

As the Oxfam team in Turkey, we strive to embody inclusiveness, transparency and accountability in all of our work. For this reason, we are keen to engage a broad cross-section of society in the development of our work in Turkey. For this reason, we are opening the zero draft country strategy for public consultation. Over the next 2 weeks, we will be seeking feedback and comments from a broad cross-section of society, both in Turkey and internationally. With this in mind, we would encourage you to forward this email to anyone else you feel may be interested.

The deadline for comments on the zero draft strategy is Tuesday 8th November. After this date, we will synthesize all the inputs we have received, and present a revised version of the strategy. We will be in contact once again in mid-November in order to share this revised draft.

Many thanks in advance for your engagement and support.

Best wishes,

The Oxfam team in Turkey

Skip to content