1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Özgürlük Araştırmaları’ndan Basın Özgürlüğü...

Özgürlük Araştırmaları’ndan Basın Özgürlüğü Raporu

ÖAD_Rapor_Basın_Özgürlüğü_v. 8)-1Özgürlük Araştırmaları Derneği, Liberal Perspektif: Rapor serisi kapsamında Türkiye’de Basın Özgürlüğü başlıklı raporu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Raporda Türkiye’de basın özgürlüğünün karşı karşıya olduğu sorunlar iki değerli akademisyen, Burak Bilgehan Özpek ve Başak Yavçan’ın kaleminden çarpıcı bir şekilde ortaya konuyor. Raporun özet kısmında çalışmanın amacının basın özgürlüğü tartışmasına, liberal kuramın önermeleri çerçevesinde bakış açısı getirmek olduğu belirtiliyor: “[Raporda] sadece basın faaliyetlerine yönelik hükümet müdahalelerinin derlendiği bir çalışma olmanın ötesinde basın özgürlüğü kavramının bireysel özgürlükler açısından teşkil ettiği öneme yönelik bir tartışma yürütülmektedir. Bunu yaparken, “kusurlu demokrasiler” literatürüne başvurulmuş ve seçimlerin özgürce yapılmasına rağmen otoriter pratikleri devam eden devletlerin basın ile kurdukları sorunlu ilişkiye odaklanılmıştır.” Rapora bu linkten ulaşmak mümkün.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content