1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Roman Entegrasyonu 2020 Programı’...

‘Roman Entegrasyonu 2020 Programı’ açılış etkinliği gerçekleşti

Bölgesel İşbirliği Konseyi (RCC), Açık Toplum Vakıfları (OSF) ve Avrupa Komisyonu (AK) dün Brüksel’de “Roman Entegrasyon 2020” girişimini başlattı. Etkinlik, Batı Balkanlar ve Türkiye’den Roman entegrasyonu politikaları konusunda çalışan liderlerin yanı sıra bölgedeki sivil toplum örgütlerini ve AK, OSF ve RCC temsilcilerini bir araya getirdi. Proje açılışını gerçekleştiren AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn şu açıklamayı yaptı:

“Romanların entegrasyonu, genişleme sürecinin önemli bir unsurudur. Katılım öncesinde, ülkelerin eğitim, istihdam, sağlık, konut ve nüfus belgeleri alanında somut ilerleme ortaya koymaları gerekecektir. ‘Romanları Kucaklama On Yılı’ ile Romanların entegrasyonu siyasi gündeme alınmıştır: ‘Roman Entegrasyonu 2020’ programı, sürdürülebilir sonuçlar elde etmeyi amaçladığı genişleme ülkelerinde ‘Romanları Kucaklama On Yılı’nın’ doğrulanması anlamına gelmektedir.”

Açılış konuşmasında Açık Toplum Vakıfları Kurucusu ve Başkanı George Soros şu açıklamayı yaptı:

“Vakıflarım, Romanların durumunun ulusal hükümetlerin ve Avrupa Birliğinin siyasi gündemine alınmasında son derece önemli bir rol oynamıştır. ‘Roman Entegrasyonu 2020’ girişiminin, Roman vatandaşlar bakımından somut sonuç alınabilmesi için üst düzey siyasi liderler ve bürokratlar seviyesinde kararlılık sergilenmesine yol açmasını umuyorum.”

Soros sözlerine ayrıca Romanların hem AB ülkelerinde hem de AB-üyesi olmayan ülkelerde baş öncelik olmaya devam etmesi gerektiğini ekledi. RCC Genel Sekreteri Goran Svilanovic ise Güney Doğu Avrupa’da herkesin zorlu bir dönemden geçtiğini belirtti. Bu döneme yüksek seviyede işsizlik, yoksulluk ve uzun ve belirsiz bir AB yolculuğu damgasını vuruyor. Svilanovic şu açıklamayı yaptı:

“Bu zorlu dönem herkesi etkilemekle birlikte, dezavantajlı grupları –Romanları- daha derinden etkiliyor. Bölgenin, halkın tamamı ile birlikte AB yolunda ilerlemesi gerekmektedir. Bu çerçevede Romanlar bir kez daha geride bırakılamaz. Roman Entegrasyonu 2020, kapsayıcılığı amaçlayan bir girişimdir. RCC adına, Batı Balkanlar ve Türkiye’de Romanlar ile Roman-dışı nüfus arasındaki sosyo-ekonomik uçurumu azaltmak için elimizden geleni yapacağımızı taahhüt ederim.”

Bu girişim ‘2005-2015 Romanları Kucaklama On Yılı’ ile kaydedilen başarıları ve yaratılan ruhu daha ileriye götürecektir. Projenin ana hedefi Batı Balkanlar ve Türkiye’de  Romanlar ile Roman-dışı nüfus arasındaki sosyo-ekonomik farkı azaltılmasına yardımcı olmaktır. Projenin özel hedefi ise Romanları entegre etme hedeflerinin ana akım politikalara yansıtılmasını sağlamaktır. Proje Arnavutluk, Bosna Hersek, Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya, Kosova*, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye’de uygulanmaktadır. Bugünkü açılış etkinliğine atanan Ulusal Roman Temas Noktalarının, Avrupa Komisyonu ile Batı Balkanlar ve Türkiye’den STK temsilcileri ile gerçekleştirilen ilk toplantısına eşlik etmektedir. *Bu ibare, statüye ilişkin pozisyonlara halel getirmez ve Kosova’nın Bağımsızlık İlanına ilişkin Uluslararası Adalet Divanı-ICJ Görüşü ile BM Güvenlik Konseyinin 1244/1999 sayılı Kararına uygundur. Ayrıntılı bilgi için irtibat: Aleksandra Bojadjieva, Politika Uzmanı Roman Entegrasyonu 2020 Email: aleksandra.bojadjieva@rcc.int Nenad Šebek, Sözcü RCC Phone: + 387 33 561 710 E mail: nenad.sebek@rcc.int Daniel Makonnen, İletişim Görevlisi Açık Toplum Vakıfları Phone: +36 30 588 8920 Email: daniel.makonnen@opensocietyfoundations.org Alceo Smerilli, Basın Görevlisi Avrupa Komisyonu Phone: + 32 2 296 48 87 Email: alceo.smerilli@ec.europa.eu  

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content