1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Şebnem Keniş, Avrupa Konseyi’nde...

Şebnem Keniş, Avrupa Konseyi’nde Cinsiyet Eşitliği Raportörü seçildi

21 Mart’ta Budapeşte’de gerçekleşen Avrupa Konseyi Gençlik Danışma Kurulu (Advisory Council on Youth-AC) toplantısında, Toplum Gönüllüleri Vakfı’nı temsil eden Şebnem Keniş, Cinsiyet Eşitliği Raportörü olarak seçildi. Keniş, adaylık konuşmalarının ardından yapılan seçimde, Kurul üyesi olan 28 gençlik örgütü temsilcisinin 22’sinin oyunu alarak Cinsiyet Eşitliği Raportörü görevine seçildi. kenisToplum Gönüllüleri Vakfı’nda Gençlik Araştırmaları ve Politikalar Koordinatörü olarak çalışan Şebnem Keniş, sadece gençlik örgütü temsilcilerinin olduğu Gençlik Danışma Kurulu’nun değil, hükümet temsilcilerinin de bulunduğu Ortak Gençlik Konseyi’nin Cinsiyet Eşitliği Raportörü olarak seçildi. Cinsiyet Eşitliği Raportörü’nün görevi, bu iki konsey bünyesindeki tüm etkinlik ve çalışmalarda cinsiyet eşitliği perspektifinin ana akımlaşmasını sağlamak olacak. Keniş’in Avrupa Konseyi’ndeki görevi iki yıl sürecek.

Ortak Gençlik Konseyi nedir?

​Ortak Gençlik Konseyi, Avrupa Konseyi üyesi devletler ile gençlik STÖ’lerinin gençlik ile ilgili konulardaki eş yönetim organıdır. Bu eş yönetim organında, 47 üye devletin yetkilileri ile 30 gençlik STÖ’sü temsilcisi aynı masa etrafında bir araya gelerek Avrupa Konseyi’nin gençlik alanındaki önceliklerini ve hedeflerini belirliyorlar; gençlik alanında yürütülecek programlara ve harcanacak bütçeye dair ortak tavsiye kararları alıyorlar. Bu kararlar daha sonra Avrupa Konseyi’nin en üst düzey karar mekanizması olan Bakanlar Komitesi’ne onaylanmak üzere sunuluyor. Bu anlamda, Ortak Gençlik Konseyi, gençlerin Avrupa Konseyi’ndeki karar alma süreçlerine aktif katılımını sağlayan en önemli eş yönetim organıdır.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content