1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. SEN DE SIĞINABİLİRDİN! MİSAFİRİNE...

SEN DE SIĞINABİLİRDİN! MİSAFİRİNE DESTEK OL!

2011 yılı Mart ayında Suriye’de başlayan olaylarla birlikte Türkiye’ye ciddi mülteci hareketleri başlamıştır. Türkiye’ye gelen yaklaşık 2 milyon Suriyeli mülteci bulunduğu tahmin edilmektedir. 8 ayrı ildeki mülteci kamplarında 700 binden fazla mülteci kalırken, yaklaşık 1milyon 300 bin kişi de kamplar dışında yaşamaktadır. Kamp dışında kalanlar kendi imkânlarıyla ev kiralamakta veya akrabalarının yanında kalmaktadırlar. Serbest ikamet edenler, Türkiye’nin farklı illerinde hatırı sayılır mülteci grupları oluşturmuştur. Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilere insani yardım ve koruma, Başbakanlık AFAD24 (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından yürütülmektedir. 2011 yılı Nisan ayından itibaren AFAD tarafından önce Hatay ili sınırları içerisinde farklı noktalarda, daha sonra da Suriye sınırına yakın diğer toplam 10 ilde kamplar (çadır kent veya konteyner kent) kurulmuştur. Bu kamplarda AFAD idaresinde, kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Kızılayı tarafından barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve diğer hizmetler verilmektedir. bütün bu hizmetler sorunu belli bir yere kadar halledebilmişse de son günlerde kamp dışındaki sığınmacıların oldukça zor zamanlardan geçtiği görülmektedir. Amaç gerek kamplarda gerek de kamp dışında barınmaya çalışan Suriyeli mültecilerin son zamanlarda maruz kaldığı şiddeti görünür kılmak; halkın sığınmacılara bakış açısını empati kurma yoluyla değiştirmeye çalışmaktır. Bu çalışmaları belgesel film gösterimleri, fotoğraf sergileri gibi kültürel argümanlarla desteklemektir.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content