1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Sivil Düşün Desteğiyle “Açık...

Sivil Düşün Desteğiyle “Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Atölyesi” düzenleniyor

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından yürütülen, Sivil Düşün Aktivist Programı kapsamında Gazeteciler Cemiyeti tarafından Atılım Üniversitesi ve Dağ Medya’nın katkılarıyla 5-6 Eylül 2015 tarihlerinde Ankara’da “Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Atölyesi” düzenlenecektir. Atölye çalışması kapsamında; veri gazeteciliği nedir, teknikleri nelerdir, neden gazeteciliğin geleceğidir, gazetecileri neden veri tabanlı bir gelecek bekliyor, Türkiye’deki açık/veri okuryazarlığına neden daha fazla yer vermelidir sorularına yanıt aranacaktır. Pratik çalışmalarda ise veri bulma, veri temizleme, veri analizi ile hikâye, dağınık veri, veri analizi, görselleştirme aşamaları uygulanacaktır. Atölye her iki gün de 10:00 – 17:00 saatleri arasında Atılım Üniversitesi bilgisayar laboratuvarında gerçekleştirilecektir. Üniversiteye ulaşım için Milli Kütüphane önünden ücretsiz servis kaldırılacaktır. Uygulamalı atölyede katılımcıların iki günün sonunda izlenimleri dinlenerek üretilen projeleri değerlendirilecektir. Atölye sonunda katılımcılara veri gazeteciliği katılım belgesi verilecektir. İki günlük atölye öncesi, konuyla ilgili fikir oluşması ve katılımcıların veri gazeteciliği araçlarından faydalanabilmeleri için 30 Ağustos 2015 tarihinden itibaren (6 günlük) çevrimiçi çalışma başlatılacaktır. Çevrimiçi bölümde, katılımcılara bazı modüller aktarılacaktır. Modüller okuma, inceleme, araç kullanmayı deneme, örnek projeler vb. içeriklerden oluşacaktır. Atölyeye gazeteciler, sosyal bilimler öğrencileri/mezunları, STK temsilcileri, akademisyenler başvuru yapabilecek olup, başvurular arasından toplam 40 kişi seçilecektir. Atölye boyunca öğle yemekleri/çay-kahve araları proje kapsamında karşılanacaktır. Etkinlikle ilgili sorularınız için mervekartal@pressforfreedom.org adresine mail gönderebilirsiniz. Programa başvuru yapmak için, aşağıda bulunan formu doldurup, ankaragazetecilercemiyeti@gmail.com e-mail adresine gönderebilirsiniz. Sonuçlar ağustos ayı içerisinde açıklanacaktır. 5_6_Eylul_Ankara_Veri_Gazeteciligi_Başvuru_Formu 

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content